Jdi na obsah Jdi na menu

24. 8. 2013

Zlato ze Sevilly pro čáslavskou atletku

Česká půlkařka „Lída“ Formanová, rodačka z Čáslavi, prožívala v roce 1999 jedinečnou sezonu – nejprve v březnu na halovém mistrovství světa v Maebaši zvítězila na osmistovce (1:56:90), a pak přišel ještě větší úspěch! Ale popořádku:

Mistrovství světa v atletice 1999. Finále osmistovky žen. O zlato, stříbro, a bronz se utkaly tyto sportovkyně:

Natalja Duchnovová, Bělorusko

Ludmila Formanová se rozhodně necítila jako favoritka – vždyť na startu byly takové atletky jako Mutolová, Mastěrkovová nebo Miles - Clarková. Závod to byl nesmírně dramatický a rozhodoval se sto m před cílem. L. Formanová nebyla tou, která se v průběhu finále držela v čele, zato její finiš byl nezapomenutelný i díky legendárnímu komentáři České televize: „Mutolová, Mastěrkovová …… LÍDA FORMANOVÁ!!! LÍDA FORMANOVÁ NASTUPUJE!! LÍDO, POJĎ!!! LÍDA FORMANOVÁ JE MISTRYNĚ SVĚTA!!!!“   Česká atletka, svěřenkyně dvojnásobné světové šampionky z roku 1983, Jarmily Kratochvílové, dosáhla cíle jako první v čase 1:56:68!!! Po doběhu jako by tomu nevěřila, že právě ona získala zlatou medaili! Na druhém místě byla Maria Mutolová (1:56:72), třetí skončila Ruska Mastěrkovová (1:56:93).