Jdi na obsah Jdi na menu
 


Halové evropské mistrovství v Praze- čtvrtý den: Zlato pro Jakuba Holušu, české rekordy,a šestero medailí

8. 3. 2015

 

Ani se atletický fanoušek nenadál, a už tu byl poslední den evropského atletického halového šampionátu v Praze. A ani závěrečný den nevyšla hostitelská země medailově naprázdno!

1500 m mužů:

Začínáme něčím, co bralo dech všem přítomným v hale – Jakub Holuša se stal halovým mistrem Evropy, a ještě navíc v národním rekordu! Zpočátku se Jakub držel zhruba na pátém místě, ale v závěru předvedl jedinečné vzepětí sil, a dokázal udolat i vysokého favorita z Turecka Özbilena,který předtím měl docela slušný náskok. Výsledkem bylo první místo, a   vylepšený vlastní národní rekord- jeho nová hodnota je 3:37:68. Atmosféra v O2 aréně v závěrečných metrech patnáctistovky, po doběhu, a také při medailovém ceremoniálu, to bylo něco, co se jen tak lehce nezapomene. „ Nevím, co říct. Je to paráda. Když se sejdou faktory, jako je forma, skvělí diváci, je to ideální kombinace. Byli jste skvělí!“  řekl na adresu fanoušků krátce po doběhu viditelně dojatý Holuša. Za ním skončil na druhém místě  právě Özbilen, třetí byl Brit O´Hare.

4x400 m mužů:

Také zde to v poslední den mistrovství Čechům zacinkalo! Sestava Daniel Němeček,Patrik Šorm,Jan Tesař a Pavel Maslák získala bronzovou medaili a nádavkem přidala čas 3:04.09, o dvě vteřiny a jednu setinu vylepšeným národní rekord, za nějž před 15 lety získali tehdejší reprezentanti zlato na HME v Gentu. Zvítězili Belgičané  v evropském rekordu 3:02.87, druzí byli Poláci o jednu desetinu zpět.

4x400 m žen:

Naše čtveřice Denisa Rosolová,Helena Jiranová,Zdeňka Seidlová a Zuzana Hejnová zaběhla čas  3:32.08 a skončila čtvrtá. Od bronzu Polek dělilo náš kvartet18 setin. Zvítězila Francie za 3:31.61. 

Skok vysoký muži:

Pro našeho favorita Jaroslava Bábu byla konečnou úroveň 231 centimetrů, které byly nutnou podmínkou k cennému kovu, s překonanými 228 svěřenci Jana Janků staršího patří páté místo, mj. i před  Andrejem Procenkem, borcem se skočenými 240. Dál než 231 už se dnes nikdo ze skokanů nedostal, a tak zdolání na první pokus přineslo titul Rusu Danilu Cyplakovovi, stříbro si pak z Prahy odvezou Ital Chesani i Řek Mástoras, neboť zvládli tuto výšku při druhé možnosti a celkově měli stejný počet křížků.

60 m žen a mužů:

Stejně jako loni na ME pod otevřeným nebem v Curychu na stovce a na dvoustovce, také letos v Praze se ze sprinterské zlaté medaile,s tím rozdílem, že na šedesátce,radovala Holanďanka Dafne Schippersová (7.05, vyrovnaný  evropský výkon roku). Druhá byla Britka Asher Smithová (7.08, nový národní rekord), třetí Němka Sailerová (7.12). Češka Petra Urbánková skončila v semifinále, kdy si připsala čas 7.37, čímž opět atakovala osobní maximum.

Mezi muži na šedesátce triumfoval Richard Kilty z Velké Británie v sezonním maximu 6.51. Jan Veleba skončil v semifinále, kde běžel čas 6.74.

1500 metrů žen:

Časem 4:09:74 triumfovala Nizozemka Sifan Hassanová, Češka Diana Mezulianiková doběhla sedmá v osobním rekordu 4:16:93.

Sedmiboj mužů – druhý den:

Nejlépe se v první disciplině druhého dne  dařilo Němci Abelemu, který zaběhl 7.67, nejrychlejší překážkářský čas historie HME v rámci víceboje a upevnil si tak druhou příčku.  Skvěle se dařilo i vedoucímu , Rusu Škureňovovi, který si vylepšil osobák na 7.86. Na Abeleho měl před tyčí náskok 52 bodů. Třetí byl s odstupem dalších 136 b Adam Sebastian Helcelet, který překážky přeběhl za 7.95. Druhý z Čechů Marek Lukáš byl po překážkách za 8.07 průběžně devátý.
Marek si v tyči vyrovnal výkonem 480 cm osobní rekord, výše již úspěšný nebyl. Adam zvládl 490 cm, pro něj vyrovnaný SB. Sintnicolaas podle očekávání předstihl Helceleta, díky 520 "jen" o 81 bodů, naopak lídr Škureňov zvládl ještě o decimetr více a k titulu mu při průběžném zisku 5533 bodů mu stačilo prakticky jen doběhnout kilometr. V bitvě o zbylé medaile však nebylo rozhodnuto nic: průběžně 2. Abele 5357, 3. Sintnicolaas 5300, 4. Helcelet 5219, 5. Auzeil 5213, 6. Querin 5180.
Nakonec už ale sedmá disciplína zásadní proměnu neučinila, pouze Francouz Querin (2:34.54) poskočil o dvě příčky výš. Lukáš si vylepšil osobák na 2:44.15, Helcelet nejlepší letošní výkon 2:45:66.

Zlato získal  Rus Ilja Škureňov ve světovém výkonu roku 6353 bodů. Stříbro patří Němci Abelemu (nový osobní rekord 6279), bronz obhájci titulu Sintnicolaasovi z Nizozemí  (6185).Helcelet byl pátý (6031 bodů), Marek Lukáš devátý (5865 bodů).

HME 2017:

Příští halové ME se koná roku 2017 v srbském Bělehradě. To pražské je už minulostí, a české fanoušky může těšit zisk 6 medailí, a celkově čtvrté místo v žebříčku národů podle počtu medailí (zvítězili Rusové s osmi cennými kovy).

Kompletní výsledky zde: http://www.european-athletics.org/competitions/european-athletics-indoor-championships/2015/schedules-results/

(zdroj informací zápisky pořízeném během posledního dne halového ME, dále www.atletika.cz,  a www.wikipedia.org, vše do článku sestavila Michaela Famfulíková)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář