Jdi na obsah Jdi na menu

Halové evropské mistrovství v Praze - třetí den: Zlatá medaile Pavla Masláka nadchla zaplněnou O2 Arenu

7. 3. 2015

Česká republika se ve 3.den halového ME dočkala fantastické zlaté medaile na 400 m mužů zásluhou Pavla Masláka. Pěkně ale po pořádku:

Dopolední blok:

1500 m mužů – rozběhy:

V rozbězích patnáctistovky se představili tři Češi, Jan Friš,Milan Kocourek a Jakub Holuša.Do finále se nakonec podíval pouze nejzkušenější pokud jde o mezinárodní podniky, Jakub Holuša, který svůj rozběh ovládl s časem 3:46:62.

60 m mužů a žen – rozběhy:

Na  hladké šedesátce startovala také v rozbězích naše Petra Urbánková, a postoupila do semifinále výkonem 7.37, kterým jen o jednu setinu zaostala za osobním maximem z letošního roku. Nejrychlejší v celkovém součtu časů rozběhů byl sprinterský objev loňské evropské sezony, Dafne Schippersová z Nizozemska v „ osobáku“ 7.07.  Mezi muži se výkonem 6.68 podívá do semifinálových bojů rovněž i Jan Veleba.

Trojskok – kvalifikace:

Ačkoli si česká atletka  Lucie Májková vylepšila osobní rekord na 13.79, na finále jí toto zlepšení nestačilo, byla až dvanáctá. Kvalifikaci vyhrála v novém národním  izraelském rekordu  14.40 Hanna Kňaževová.

Skok vysoký muži – kvalifikace:

Český reprezentant Jaroslav Bába vyhrál  celou kvalifikační soutěž, když se přenesl před 228 cm, a postoupil do bojů o cenné kovy.

Sedmiboj muži – dopolední program

V úvodní šedesátce  si zaběhl  Marek Lukáš osobní rekord 6.93 a  vedl spolu s německým reprezentantem Abelem, který měl naprosto stejný čas, Adam Sebastian Helcelet byl o desetinu pomalejší (7.03). V dálce  skočili čeští vícebojaři nejlépe 738 cm  (Helcelet) a 704 cm ( Lukáš) Disciplínu ovládl Rus Škureňov, který dokázal skočit 778 cm,  a tím se dostal průběžně do čela. Helcelet  byl po dvou disciplínách  pátý, Lukáš sedmý.

Odpolední blok:

400 metrů mužů:

Zaplněná O2  Aréna v Praze se dočkala  tolik želané zlaté medaile zásluhou Pavla Masláka! Ten naprosto suverénním způsobem zvítězil v novém rekordu mistrovství 45.33, a porazil mj Belgičana Dylana Borlého ( 2.místo časem 46.25) a  Poláka Rafala Omelka (3.místo,46.26). „Chci poděkovat všem, kteří přišli. Oslava bude decentní, protože mě zítra čeká štafetový závod,“ řekl Maslák  směrem k fanouškům krátce po doběhu do cíle.

Skok o tyči mužů:

Fantastický rekord mistrovství viděli diváci v Praze v podání fenoménu jménem Renaud Lavillenie z Francie. Ten napoprvé skočil nevídaných 604 cm, letošní nejlepší světový výkon, a dokonce se neúspěšně pokoušel o absolutní světový rekord v součtu hodnot venkovních i halových, 617 cm! Náš reprezentant Jan Kudlička neměl svůj den, a skončil sedmý, když jeho nejlepší výkon byl 565 cm.

Skok vysoký žen:

Tato disciplina nabídla krásnou podívanou. První velké finále mezi dospělými v pouhých 17 letech skončilo pro výškařku Michaelu Hrubou děleným osmým místem.  Hrubá zdolala 180 i 185 napoprvé, stopku jí vystavila laťka o pět centimetrů výš. Na bronz stačilo Polce Ličwinkové, halové světové spolušampionce, 194.  Boj o zlato byl do poslední chvíle nesmírně  otevřený,když s nejlépe skočenými 197 měly stejný zápis  Kučinová z Ruska, ale i Italka Trostová. Dodatečný pokus na 199 ani jedna z nich nezvládla, po snížení  na 197 uspěla Maria Kučinová z Ruska, a stala se mistryní Evropy.

400 m žen:

Triumfovala Ukrajinka Natalia Pygydová za 51.96 sekundy. Češka Denisa Rosolová doběhla  výkonem 53.20 sekundy 6.

Sedmiboj -  odpolední program:

Ve vrhu koulí měřil nejdelší pokus Adama Sebastiana Helceleta 14.43. Nejlepší pokus Marka Lukáše měl hodnotu 13 m 69 cm. Na první místo se po kouli dostal průběžně Abele z Německa, díky osobnímu rekordu 15 m 54 cm. Helcelet byl i nadále pátý, Lukáš klesl na deváté místo.

Ve výšce se předvedli naši v pozitivní světle – Adam Helcelet skokem přes 201 cm, a Marek Lukáš osobním rekordem 198 cm. Celkově má Adam po prvním dni 3345 bodů a je čtvrtý, Lukáš má 3224 body (9.místo), v čele je Rus Ilja Škureňov (3512 bodů).

Kompletní výsledky zde:

( zdroje informací zápisky a materiály pořadatelů HME, zápisky z reakcí atletů během 3.dne šampionátu, a také www.atletika.cz, vše shromáždila a do článku sestavila Michaela Famfulíková)