Jdi na obsah Jdi na menu

Halové evropské mistrovství v Praze - druhý den: Česká medailová úroda

6. 3. 2015

První kompletní soutěžní den na halovém ME v Praze, pátek 6.března, přinesl nečekanou trojnásobnou úrodu medailí. Pojďme si ale  říci podrobněji, jak vše probíhalo!

Dopolední blok

Skok o tyči mužů – kvalifikace:

Českému publiku se představili dva domácí závodníci, Michal Balner, a Jan Kudlička.  Zatímco Pro Michala Balnera skončila tyčkařská soutěž kvalifikací, Jan Kudlička zdolal 570 cm napoprvé a zajistil si postup do finále. Nečekané potíže měl na stejné výšce, kterou zdolal Kudlička, velký favorit a světový rekordman z Francie Renaud Lavillenie. Nakonec se ale přes tuto metu dostal, i když nikoli napoprvé,jak by se od něj dalo čekat, ale až po opravě. Také on bude tedy ve finálových bojích.

400 m žen – rozběhy:

V rozbězích běžela  mezi jinými  atletkami z celé Evropy také česká naděje Denisa Rosolová, která časem 53.17 postoupila do semifinále, na rozdíl od  Heleny Jiranové, jíž čas 55.33 nestačil na postup do dalších kol.

400 m mužů  -  rozběhy:

Všichni tři Češi, Patrik Šorm, Jan Tesař i  Pavel Maslák, postoupili z rozběhu do semifinále ( Šormův čas 47.56, přímý postup, Jan Tesař 47.09 první místo ve svém běhu , a konečně Pavel Maslák 47.23, a vítězství v rozběhu).

60 m překážek žen – rozběhy:

Ani jedna ze tří překážkářek, Lucie Škrobáková, Lucie Koudelová a Kateřina Cachová, nepostoupila do finále. A to přesto, že Škrobáková zaběhla letos nejlepší výkon 8.17.Později odpoledne ve finále triumfovala Běloruska Alina Talayová.

3000 m žen - rozběhy:

Mezi nejlepšími běžkyněmi na 3000 metrů startovala i naše vytrvalkyně Kristiina Mäki, která nakonec byla v takové pohodě, že postoupila do finále. Její čas byl 9:04:72.

Pětiboj – dopolední  program:

Velké naděje se vkládaly do vícebojařky Elišky Klučinové. A Eliška Klučinová očekávání naplnila - zahájila vynikajícím způsobem, skvělým osobním rekordem na 60 m překážek vylepšeným o tři setiny na 8.53.  Do čela se dostala Katherine Johnson-Thompsonová, proponovaná favoritka , rovněž osobním rekordem 8.18. Eliška přidělala mnohým příznivcům atletiky mnoho starostí a nervů -   na nižších výškách se zachraňovala na potřetí a pak se jen těsně nepřenesla přes nový osobní rekord 189 cm. Nakonec její nejlepší výkon měřil  186 cm. To,co předvedla Britka Johnson-Thompsonová, byla doslova výškařská fantazie. 195 cm je něco neuvěřitelného, vezmeme- li v úvahu, že se jedná o výsledek v rámci vícebojařské soutěže. Kouli ovládla Ukrajinka Fjodorovová s 15.09 před Klučinovou, která si  vylepšila osobní rekord na 15.07.  Průběžné pořadí opanovala po třech disciplínách  Belgičanka Thiamová, za Johnson-Thompsonovou se posunula na třetí příčku Klučinová.

800 m žen – rozběhy:

Osmistovka přinesla jeden netradiční experiment – na startu byla Zuzana Hejnová, která je známá spíše jako čtvrtkařka, nebo běžkyně na 400 m překážek. Svou velkou premiéru na půlce nezvládla, skončila už v rozběhu po čase 2:05.34. Naopak bezpečně prošla  z druhého místa dál  Lenka Masná s časem 2:03:25.

Odpolední blok

Odpoledne se atletičtí fanoušci dočkali jedinečných medailových českých zážitků. Postarali se o ně vícebojařka Eliška Klučinová, koulař Ladislav Prášil, a trochu nečekaně dálkař Radek Juška.

Vrh koulí mužů – finále:

Zlatou medaili získal velký favorit, Němec David Storl výkonem 21 m 23 cm. Třetí místo a výsledek 20 m 66 cm patřilo k nezměrné radosti domácího publika Ladislavu Prášilovi.

Pětiboj – odpolední program:

Eliška Klučinová v nastoleném úspěšném trendu pokračovala i odpoledne a nakonec  získala bronzovou medaili v novém národním rekordu 4687 bodů ( v odpolední části programu v dálce skočila 615 cm, a na osmistovce běžela osobní rekord 2:17:26)! Nestačila pouze na Belgičanku Nafissatu Thiamovou, za kterou zaostala o devět bodů, a zlatou Katherine Johnson-Thompsonovou. Ta vyhrála suverénním způsobem součtem 5000 bodů, což je vylepšený britský rekord.

Skok daleký mužů:

Toto byla doslova atletická bomba. Kdo by to byl čekal? Ale stalo se tak. Stříbro ve vynikajícím osobním rekordu 810 cm (!) získal dálkař Radek Juška, který si životní skok připsal v první sérii. Porazil ho jen Švéd Michel Torneus (830 cm, nejlepší světový výkon sezony)!

Skok o tyči žen- semifinále:

Zde po dlouhé době na velké akci bude česká tyčkařka chybět ve finále –ani Aneta Morysková, která skočila 410 cm, ani Romana Maláčová se 430 cm, a k velké nelibosti českých atletických příznivců ani Jiřina Ptáčníková ( trápila se na základní výšce 430 cm, poté skočila 445 cm napodruhé, ale následně už neskočila dvakrát 455 cm, a jednou pokusem, který si odložila ze 455 cm, výšku 460 cm), nedokázaly projít do finálových soubojů.

400 m žen- semifinále:

Denisa Rosolová bude ve finále čtvrtky! Dokázala ve svém rozběhu triumfovat výsledkem 52.48, letošním sezonním maximem.

60 m překážek mužů - finále:

Petr Svoboda se cenného kovu na domácí půdě nedočkal. Doběhl osmý v čase 7.67, ale přesto měl  obrovský aplausu diváků, jako kdyby byl vyhrál. Dojemný okamžik! Na prvních třech místech byli Francouzi, tím nejrychlejším Pascal Martinot-Lagarde ( 7.49).

400 m mužů- semifinále:

Do finále se ze tří českých reprezentantů, kteří se probojovali z rozběhů (Šorm,Tesař,Maslák) podívá pouze favorizovaný Pavel Maslák. Ten ovládl svůj rozběh časem 46.46, a může se tedy těšit na sobotní boj o  medaile.

Skok vysoký žen:

Tato disciplina u nás poslední dobou dává na odiv jeden supertalent. Jmenuje se Michaela Hrubá, a je jí 17 let. Michaela pražskou kvalifikaci zvládla neuvěřitelně – přenesla se přes 191 cm, a to znamená, že bude mezi nejlepšími výškařkami ve finále halového Evropského šampionátu, patřilo jí po kvalifikaci osmé místo. Ani ji tak nemusí mrzet, že neskočila 194 cm, ukázalo se, že i se 191 cm půjde do finále.

Kompletní výsledky:

( zdroje informací materiály a poznámky pořízené během 2.dne halového mistrovství, dále zdroj informací www.atletika.cz, vše do článku shromáždila Michaela Famfulíková)