Jdi na obsah Jdi na menu
 


Halové evropské mistrovství v Praze – první den: Setkání na Staroměstské radnici, postupy Jušky a Prášila, velkolepé zahájení

5. 3. 2015

 

Halové mistrovství Evropy v atletice začalo! Pražská O2 Aréna se naplno rozzářila přívětivými barvami a přivítala účastníky šampionátu z 49 evropských států.Atletika všelijak je také u průběhu celého HME, a bude vás postupně o všem zpravovat!

Nejprve však dopoledne dne 5. března proběhlo na pražské Staroměstské radnici setkání funkcionářů a atletů spojených s HME s novináři. Byli to mimo jiné předseda Evropské atletické asociace Hansjörg Wirz, předseda organizačního výboru a předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník, a také atleti Pavel Maslák (400 m), Zuzana Hejnová ( 800 m), a Polka Kamila Licwinková  skok vysoký) a tyčkař z Francie Renaud Lavillenie.

Co zaznělo na tiskové konferenci?

Hansjörg Wirz:“Chtěl bych poděkovat organizátorům za dobře odvedenou práci. Musím říct, že tento šampionát je pro mne posledním ve funkci předsedy Evropské atletické asociace.“

Libor Varhaník: “Vítám vás na evropském šampionátu. Děkuji Evropské atletice, že nám umožnila toto mistrovství uskutečnit. Těší mě, že maskotem může být Krteček, kterého podle mne znají všechny děti.“

Zuzana Hejnová:“ Je nesmysl běžet 400 a 800 m  na jednom šampionátu, volba tedy padla na osmistovku. Nic od toho nečekám, s trenérem jsme se rozhodli brát toto jako testování formy pro letní sezonu. Tam bych chtěla určitě zůstat u 400 m překážek. “

Odpoledne se už rozběhly boje v O2 Areně ve třech kvalifikačních disciplínách – skoku dalekém, kouli žen a kouli mužů. Pražská hala, která hostí evropské mistrovství, se obrazně řečeno rozzářila přívětivými barvami a přijala atlety ze všech koutů Evropy s vlídností sobě vlastní.

V mužské dálce potěšil domácí diváky skokem 779 cm a osmým místem, které mu garantovalo postup do finále, Radek Juška.  Kvalifikaci ovládl Švéd Michel Torneus s 797 cm. Vedoucí muž světových tabulek s 818 cm, Francouz Kafetien Gomis, byl až 14., a do finálových bojů nepostoupil.

Kvalifikaci koulařek opanovala Maďarka Anita Mártonová – 18 m 44 cm. Češka Jana Kárníková byla výkonem ze 3.série 15 m 95 cm 13, a mezi nejlepší, tedy do finále, se nepodívá.

Mezi silnými muži ve vrhu koulí jsme měli trojnásobné zastoupení a právem se do této discipliny dávaly velké medailové naděje – vždyť Tomáš Staněk byl před začátkem HME na 2.místě evropských tabulek! Jenže,dopadlo to úplně jinak – právě Staněk měl doslova supersmůlu, když ani jeden z jeho 3.pokusů nebyl platný! Další český reprezentant Jan Marcell s výkonem 19 m 45 cm také balil kufry už po kvalifikaci s výkonem 19 m 45 cm. Jediný, kdo se podívá z českých účastníků klání do finále, je Ladislav Prášil – tomu patří výkonem 20 m 50 cm čtvrtá příčka. Kvalifikační boje vyhrál více než suverénně David Storl z Německa – vedoucí muž evropských tabulek hned prvním pokusem hodil 21 m 23 cm, a mohl se jít šetřit pro finálový souboj, který nastane  v pátek odpoledne.

Večerní  velkolepé slavnostní zahájení vkusně skloubilo historii a současnost královny sportu. Na ploše se objevili atleti v historickém vyvedení z doby starého  Řecka, a přes propast věků jsme se dostali až do současnosti. Diváci byli svědky také mnoha zajímavých tanečních vystoupení, barevných efektů a  akrobatických elementů. Krásnou uměleckou podívanou podbarvily tóny Smetanovy Vltavy a Dvořákovy Novosvětské symfonieMezitím se diváci mohli seznámit se všemi zlatými, stříbrnými a bronzovými medailemi z velkých akcí, které kdy připadly našim reprezentantům. Na ploše se vystřídaly skutečné klenoty naší atletické historie – Helena Fibingerová, Jarmila Kratochvílová, Tomáš Dvořák a Barbora Špotáková.  Šampionát zahájil ministr školství Marcel Chládek.  A na závěr zazněla česká národní hymna v podání Moniky Absolonové.

Bylo odstartováno!

Kompletní výsledky zde: http://www.european-athletics.org/competitions/european-athletics-indoor-championships/2015/schedules-results/

( využito informací z materiálů pořadatelů, www.atletika.cz, zápisků během prvního dne šampionátu, vše do článku sestavila Michaela Famfulíková).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář