Jdi na obsah Jdi na menu
 


55. Zlatá Tretra Ostrava – Setkání dvou atletických generací

21. 5. 2016

Ostravská  Zlatá Tretra letos oslavila 55 let. A byla to oslava skutečně velkolepá – odehrálo se zde mnoho krásných zážitků, ale i nečekaných překvapení. K důstojnosti oslav přispělo i nádherné slunečné počasí. Na stadionu se 20.května 2015 setkaly současné hvězdy atletiky s těmi minulými, jež se prezentovaly při slavnostním zahájení.  Součástí mítinku také bylo finále dětských závodů Čokoládová tretra. Atletika všelijak byla také u toho!

Mediální oběd v hotelu Clarion

Celému programu předcházel mediální oběd v oficiálním hotelu Clarion, na nějž byly pozváni velmi zajímaví hosté- bývalý kubánský  běžec Alberto Juantorena ( jeho profil zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Alberto_Juantorena ), a také  Wellesley a Jennifer Boltovi, rodiče nejzářivější hvězdy letošní Tretry, Jamajčana Usaina Bolta. Všichni hosté byli velmi otevření různým dotazům, a zde vybíráme to nejlepší, co řekli:

A.Juantorena: „Vybavuji si, když jsem jezdil ještě do Československa. Pamatuji se na skvělé publikum při dvou akcích- Tretře, a bratislavském mítinku Pravda-Televizia-Slovnaft. Jsem velmi rád, že jste mě pozvali. Návrat pro mě znamená velmi mnoho. Včera (19.5., pozn.) jsem měl možnost obdivovat továrnu a muzeum. Něco takového se mi nepodařilo navštívit během závodní kariéry. Dnešní doba je velmi odlišná od té, v níž jsem startoval. Technický pokrok je velmi viditelný.“

Wellesley a Jennifer Boltovi: Jennifer: „Nejsme sice s Usainem tak často v kontaktu, ale snažíme se držet pohromadě i s jeho sourozenci.“ Wellesley: „Jako rodiče se mu do života ale už nepleteme, je přece dospělý!“  Wellesley:“ Se mnou má společné to, že oba fandíme ve fotbale Manchesteru United.“ Jennifer: „Oba sledujeme kriket, ale já a fotbal? To ne! (směje se).“ Je zajímavé dodat, že, ak oba rodiče zmínili, „peníze, které Usain inkasuje za své medaile, věnuje na zlepšení infrastruktury v našem městě.“

Závody na stadionu

Příznivci atletiky si líté souboje užívali na vítkovickém stadionu už od odpoledne, kdy zde začal národní program.

Slavnostní zahájení proběhlo v 17:00 za účasti mj. předsedy pořádající agentury TK Plus, pana Miroslava Černoška, ředitele mítinku Jana Železného, předsedy Českého atletického svazu Libora Varhaníka. V připravených automobilech, které následně objely čestné kolečko po stadionu,  seděli například bývalý desetibojař Roman Šebrle,  někdejší skvělý mílař z Maroka Hicham El Guerrouj, až dosud halová světová rekordmanka ve vrhu koulí, Helena Fibingerová, světová rekordmanka na 800 m Jarmila Kratochvílová, a také Usain Bolt.  Vše bylo připraveno, mohlo se začít!

100 m překážek žen:

Tuto trať ovládla  proponovaná favoritka, kanadská vícebojařka Brianne Theisen-Eatonová. Manželka světového rekordmana Ashtona Eatona papírové předpoklady také bez problémů potvrdila a zvítězila v čase 13.20. Za ní doběhla na druhém místě Helena Tomková (13.95) a třetí byla Kateřina Dvořáková (13.96). 

110 m překážek mužů:

Nové osobní maximum 13.25 vyneslo Jarretovi Eatonovi ze Spojených států vítězství na Zlaté tretře. krajan Jeff Porter byl druhý za 13.42. Na stupně vítězů je doprovodil Brit Lawrence Clarke (13.57). 

Tyč mužů:

Renaud Lavillenie z Francie. Tak se jmenuje vítěz této discipliny. Již před startem byl pasován do role favorita, a tuto roli potvrdil.  Výkonem 583 centimetrů porazil 2. Kanaďana Shawnacyho Barbera, jenž skočil 570 cm. Stejný  zápis zaznamenal i čtvrtý Jan Kudlička. Český rekordman Michal Balner skončil devátý za 535 centimetrů. 

Skok daleký mužů:

Vítězem se stal handicapovaný dálkař Markus Rehm z Německa, jenž dolétl do vzdálenosti 813 cm. Druhý byl  halový vicemistr Evropy z roku 2015,Čech Radek Juška (792 cm). Třetí byl Číňan Huang Changzhou (759).  Čtvrtý skončil Američan Ashton Eaton, který musel bohužel po druhém pokusu odstoupit ze soutěže pro zranění. Očekávaný souboj mezi naším dálkařem a hvězdným Američanem tedy skončil předčasně. Zapsal výkon 755 centimetrů.

400 m mužů (Memoriál Istvana Gyulaye):

První start v sezoně absolvoval Pavel Maslák, a jeho výsledkem bylo třetí místo výkonem 45.46. Zvítězil Javon Francis z Jamajky (44.87), druhý byl Tony McQuay z USA (45.17).

Tyč žen:

K velké radosti domácího publika zvítězila Jiřina Ptáčníková v  letošním maximu 460 cm. Tomu se říká pěkný dárek k narozeninám, které v den závodu slavila! Favorizovaná Yarisley Silvová z Kuby byla druhá  stejným výkonem, ale horším zápisem. Další reprezentantka Romana Maláčová byla 4 . ( 450 cm), když o jejím umístění rozhodl horší zápis v soutěži, než měla 3.Venezuelanka Rosbellys Peinadová, která skočila stejnou výšku jako Maláčová.

1500 m žen:

Triumfovala Němka Konstanze Klosterhalfenová (4:06.91). Druhá  byla Slovenka Lucia Hrivnák Klocová (4:07.96). Jako třetí proběhla cílem Polka Danuta Urbaniková (4:08.05). Češka Kristiina Mäki byla 6. v novém osobním rekordu 4:10:94.

Oštěp mužů:

Oštěp vzbuzoval velké očekávání, protože v sektoru byli hned tři naši reprezentanti, včetně do té doby vedoucího muže světových tabulek Jakuba Vadlejcha. Ten nakonec byl až šestý výkonem za 79 m, což pro něj rozhodně bylo zklamáním. Nejlepší z našich byl v závodě čtvrtý Jaroslav Jílek, výkonem 83 m 2 cm. Porazil například i mistra světa z Pekingu Julia Yega (81.10). Vítěz se jmenuje Thomas Röhler, a svým posledním hodem v závodě předvedl velehod 87 m 37 cm, a sesadil Vadlejcha z čela světového pořadí této discipliny v letošní sezoně.

400 m překážek žen:

Dramatický závěr měl závod na 400 metrů překážek žen. Až do posledních metrů sváděla souboj o prvenství hned trojice závodnic. Nejvíce sil měla nakonec Polka Joanna Linkiewiczová, která vyhrála v novém osobním maximu 55.40. Druhá byla Jamajčanka Kaliese Spencerová za 55.43 a třetí skončila Zuzana Hejnová, které se za poslední překážkou podlomila noha a do cíle doběhla v čase 55.69. Denisa Rosolová, další česká atletka, dokončila jako čtvrtá (56.90).

1500 m mužů:

 Tato  trať přinesla doslova šokující výsledek! Ve strhujícím finiši vypálil všem favoritům rybník Filip Sasínek, který si o 10 sekund vylepšil osobní rekord na 3:36.32, čímž splnil limit po ME v Amsterdamu a jen těsně zaostal za tím olympijským. Sasínek finišoval ze zadních pozic a  za bouřlivé podpory diváků se na cílové šachovnici dostal jak před Němce Timo Benitze (3:36.40), tak před Brita O´Hara (3:36.58). Halový vícemistr světa na této trati Jakub Holuša se dlouho pohyboval na čele startovního pole. V závěru mu však došly síly a doběhl sedmý za 3:38.86. Jedinečná podívaná!

100 m mužů:

Hvězda. Blesk. Showman. Ale také skromný člověk, který se atletikou baví. Řeč je o Usainu Boltovi, který již poosmé přijel na Zlatou Tretru. Byl to pro něj první evropský start a netajil se tím, že by si přál běžet na stovce pod 10 vteřin. A svá přání naplnil. Zvítězil výkonem 9.98 a po doběhu obíhal celý stadion při čestném kolečku. Byl uvolněný, cítil, že ho tu mají rádi. A při rozhovorech s novináři po závodě, kdy měl být start ženského běhu na 400 m překážek, vtipkoval: „Psst, bude start! Počkejte přece s dotazy, atleti potřebují klid, aby mohli odstartovat!“ Pak předvedl několik tanečních kreací pro zástupce tisku, a usmíval se svým nezaměnitelným boltovským úsměvem.  Pro druhé místo si doběhl Ramon Gittens z Barbadosu za 10.21. Třetí dosprintoval Hassan Taftian (10.25). 

Byl to opět nádherný  mítink, s celou řadou překvapení. Už teď se vděčné ostravské publikum může těšit na rok 2017.

Kompletní výsledky: http://www.zlatatretra.cz/results.asp?season=2016

(využito informací z materiálů pořadatelů, autorčiných zápisků a rozhovorů během akce, www.atletika.cz a www.wikipedia.org, vše do článku sestavila Michaela Famfulíková)

 

Náhledy fotografií ze složky Golden Spike 2016-Foto M.Famfulíková

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář