Jdi na obsah Jdi na menu
 


VADLEJCH V RABATU TŘETÍ, HOLUŠA ČTVRTÝ

14. 7. 2018

 

Diamantová liga pokračovala v Maroku a česká dvojice zástupců se v bojích neztratila. K vidění bylo i několik rekordů mítinku a výkonů roku či další pozoruhodnosti, kupříkladu konec jedné hodně dlouhé vítězné šňůry.

Srdce „bojovníka s kopím“ prokázal Jakub Vadlejch. V závodě se trápil, po třech pokusech sotva prošel dál z osmého místa (80.40) a metrovým zlepšení v předposlední sérii se posunul jen o příčku. Při poslední šanci se však svěřenec Jana Železného zmátořil a solidním hodem 85.31 poskočil na druhou pozici. Nakonec z toho bylo třetí místo, neboť do té doby vedoucího Němce Hofmanna (88.58) překonal objev sezóny Magnus Kirt. Estonec výkonem 89.75 vylepšil nejen národní rekord, ale stal se také rekordmanem mítinku. Až čtvrtý byl dnes(13.7.) olympijský šampion Röhler (85.19).

Další parádní patnáctistovku po národním rekordu v Paříži předvedl Jakub Holuša. Svěřenec Tomasze Lewandowského zaujal jako obvykle od úvodu pozici v hloubi startovního pole, v závěrečném okruhu se však prokousával zpět a nakonec se dotáhl až téměř na čelo. Bylo z toho tentokrát čtvrté místo (o jedno lepší než před dvěma týdny v Paříži) a opět vynikající čas – 3:33.80, třetí nejlepší v Holušově kariéře. Na vítězného Brahima Kaazouziho z hostitelského Maroka ztratil jen 58 setin vteřiny (3:33.22), druhý byl prostřední z norského klanu Ingebrigtsenů Filip (3:33.40), jenž o pouhé dvě setiny předčil Souleimana z Džibutska. "Čtvrté místo a třetí kariérní čas přímo ze soustředění, to je dobré," pochvaloval si Holuša pro Top Athletics. "Ale byl to úplně jiný závod. V předchozích dnech jsem hodně trénoval a vůbec mi "nešly nohy". Běželo se mi ztěžka, cítil jsem se unavený, ale je to, samozřejmě, super výkon a jsem spokojený. Dneska jsem to vybojoval, nebylo to vůbec zadarmo."

Ačkoli to tak v průběhu závodu nevypadalo, nakonec padly na ženské pětce skvělé časy – zejména díky famóznímu poslednímu kilometru, který nejlepší pětice běžela hluboko pod 2:50. Přesvědčivé vítězství si připsala Helen Obiriová, čas hvězdné Keňanky 14:21.75 je druhý nejlepší v její kariéře a v dlouhodobých tabulkách se zařadil na 13. místo. Poražená Sifan Hassanová z Nizozemska nemusela příliš smutnit, 14:22.34 je nový evropský rekord. Osobáky si pak vylepšily i Etiopanky Gideyová (14:23.14) a Teferiová (14:23.33) a také Keňanka Tiropová (14:24.24), zároveň jejich časy jsou nejlepšími, které kdy byly v historii na třetím, čtvrtém a pátém místě. Daleko za všemi doběhla na šesté pozici Genzebe Dibabová.

Šok přišel ve výškařském sektoru, kde skončila vítězná šňůra Rusky Lasickenové. Pro suverénku posledních 24 měsíců se uzavřel počet triumfů v řadě na čísle 45, když na její síly bylo již 194 cm. To byla nakonec i vítězné výška a stačila Bulharce Mirele Demirevové. Horší zápis odsunul na druhou příčku Ukrajiny Levčenkovou,  její krajanka Tabašnyková se s Lasickenovou podělila o třetí místo.

Velmi kvalitní sérii korunovanou dvěma závěrečnými pokusy lepšími dosavadního výkonu roku – 14.96 a 14.91 – předvedla trojskokanka Caterine Ibargüenová. Kolumbijka se zároveň vepsala na listinu rekordmanů mítinku. Daleko za ní se odehrával boj o další pozice, druhou si vysloužila Jamajčanka Williamsová (14.47), třetí Američanka Franklinová (14.42), čtvrtou Bulharka Petrovová (14.40).

Nesmírně vyrovnanou bitvu svedli čtyři sprinteři Spojených států na stovce, když je dělily tři setiny, a elitní trojici – která se těsně vmáčkla pod 10 vteřin – pak dokonce jediná setina. Triumfoval Christian Coleman, ale času 9.98 dosáhl i poražený krajan Ronnie Baker, třetí skončil lídr tabulek Lyles (9.99), čtvrtý byl vítěz Odložilova memoriálu Rodgers (10.01).

Stýpl byl dle očekávání především bitvou Afričanů, z jindy dominantních Keňanů byl ale v popředí jediný. Benjamin Kigen však zvítězil a navíc v osobním rekordu a světovém výkonu roku 8:06.19. Osobák si vylepšil i Etiopan Chala Beyo (8:07.27) a pod 8:10 se dostal i Maročan El Bakkali (8:09.58).

Na atleticky netradiční distanci jednoho kilometru mezi ženami byl k vidění jeden z nejrychlejších závodů historie. Postarala se o to suverénní vítězka Caster Semenyová, která zaběhla dvě a půl kola za 2:31.01, což je devátý čas historie. S velkým, zhruba pětivteřinovým odstupem finišovala dvojice Američanek Brownová-Edwardsová.

Jako by poučen incidentem z Lausanne s krajanem Baregou, tentokrát se Etiopan Yomif Kejelcha vydal vpřed drtivým nástupem už při náběhu do závěrečného okruhu a soupeři na něj vůbec neměli. Vítězstvím se ujal vedení ve světových tabulkách a čas 7:32.93 je i nový rekord mítinku. Druhý Balew z Bahrajnu i třetí McSweyn z Austrálie si vylepšili osobáky (7:34.26 a 7:34.79).

Stovku překážek opanovaly Američanky, které obsadily první čtyři pozice. Nejlepší tři pak byly rychlejší než dosavadní rekord mítinku Jonesové (12.74), jeho novou majitelkou je Brianna McNealová a hodnota je 12.51. Za ní následovaly krajanky Nelvisová (12.58) a Manningová (12.72).

Pozoruhodnou bitvu svedli tyčkaři, překvapivě se jí nezúčastnil někdejší suverén Lavillenie, jenž selhal už na 560 cm. Tři skokané se dostali o dva decimetry dál, konečnou se 580 stalo pro druhého Wojciechowského z Polska a třetího Morgunova z Ruska, vítězný Sam Kendricks z USA se dostal ještě o 6 cm výš – 586.

Sedm půlkařek pokořilo hranici dvou minut, přesvědčivě však vládla Francine Niyonsabová z Burundi, které se dostala o desetinu pod 1:58 (1:57.90). Až na poslední metry ji však zle proháněla Jamajčanka Gouleová (1:58.33), lítou bitvu o třetí místo zvládla nejlépe domácí Arafiová (1:58.84).

Mezi čtvrtkaři vbíhala do cílové rovinky na prvním místě Akeem Bloomfield a v závěru si Jamajčan prvenství vzít nenechal. Jeho vítězný čas 44.33 ustavil nový rekord mítinku, těsně za původním časem zaostal Katařan Haroun (44.69 vs. 44.66), o desetinu za ním finišoval Brit Hudson-Smith (44.79), který o setinku předstihl L. Santose.

Na dvoustovce to dlouho na vítězství Asher-Smithové, pak se však ukázalo, kdo je šampionkou. Bahamská sprinterka Shaunae Miller-Uibová se kolem Britky prohnala a triumfovala o 11 setin v rekordu mítinku 22.29. Třetí byla již větším s odstupem Prandiniová z USA (22.70).

V koulařském sektoru se mezi ženami prosadila Christina Schwanitzové, Němce k tomu stačil výkon 19.40. Druhý byla v osobním rekordu 19.21 Běloruska Dubická a až třetí – byť v letošňáku – Novozélanďanka Adamsová (18.93).

(zdroj www.atletika.cz) 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář