Jdi na obsah Jdi na menu
 


SVĚTOVÝ REKORD CHEPKOECHOVÉ, HOLUŠŮV NR

21. 7. 2018

 

Na mítinku Diamantové ligy v Monaku se opět prokázalo, že se zde běhají famózní časy. K vidění byl světový rekord ve stýplu žen i český národní rekord na patnáctce v podání Jakuba Holuši. Tomáš Staněk obsadil v soutěži koulařů sedmé místo.

Životní formu potvrdil na mítinku v Monaku mílař Jakub Holuša. Tentokrát dokončil závod na 1500 metrů ve vylepšeném národním rekordu 3:32.49 na devátém místě. Ze svého několik týdnů starého pařížského maxima ukrojil 36 setin. „Nevím co říct, jsem šťastný. Opět jsem zaběhl národní rekord, ale mrzí mě, že jsem závod úplně nezvládl z taktického hlediska. Nejsem úplně spokojený s průběhem závodu. V posledním kole jsem musel hodně bojovat. Nebylo to vůbec jednoduché,“ zhodnotil. Závod ovládli Keňané. Vítězem se stal Timothy Cheruiyot v letošním nejlepším světovém čase 3:28.41. Pod 3:30 stlačil svůj čas ještě druhý Elijah Manangoi (3:29.64). Za keňským duem řádili bratři Ingebrigtsenové. Starší Filip zaběhl národní rekord 3:30.01. Mladší Jakob byl čtvrtý v novém evropském juniorském rekordu 3:31.18.

V předvečer hlavního programu proběhl koulařský prolog, kde jsme měli zastoupení v Tomáši Staňkovi. Nejdelší pokus našeho reprezentanta měřil 21.24 a stačil na celkové sedmé místo. „Výkon 21.24 a sedmé místo, jsem celkem spokojen, protože mi tříslo konečně trošku dovolilo házet. Přesto jsem to chtěl trošku pošetřit a nechtěl nic riskovat před mistrovstvím Evropy. Ta bude hlavní a tam do toho půjdu naplno,“ uvedl. Díky tomuto umístění má Tomáš již jistou účast ve finále Diamantové ligy. Z vítězství se radoval americký olympijský šampion Ryan Crouser, jenž triumfoval za 22.05 před svým reprezentačním kolegou Darrelem Hillem (21,72) a Brazilcem Darlanem Romanim (21,70).

Stejnou disciplínu žen opanovala Číňanka Gong Lijiao za 20.31. Sezónní maximum 19.67 vyneslo druhé místo Američance Raven Saundersové. Nejlepší Evropankou byla třetí Němka Christina Schwanitzová za 19.51.

Skutečná bomba přišla na ženském stýplu. Keňanka Beatrice Chepkoechová zaběhla závod na 3000 metrů překážek za 8:44.32, čímž vylepšila předešlý dva roky starý historický zápis Ruth Jebetové z Bahrajnu o více než osm vteřin. Nový americký kontinentální rekord 9:00.85 zaběhla Courtney Frerichsová ze Spojených států. Jako třetí finišovala Hyvin Kiyengová (9:04.41).

Na hladké čtvrtce žen padl rekord Diamantové ligy. Postarala se o něj Shaunae Miller-Uibová, která proběhla jeden okruh za 48.97, čímž zároveň vylepšila bahamský národní rekord i hodnotu letošního světového maxima. Nový asijský rekord 49.08 zaznamenala druhá Salwa Eid Naserová z Bahrajnu, která Bahamance podlehla v těsném doběhu. Třetí byla nejlepší z Američanek Shakima Wimbleyová (50.85).

Že je dráha v Monaku skutečně rychlá, se potvrdilo na mužské půlce. Letošní nejlepší světový čas 1:42.14 zaběhl Nijel Amos z Botswany, jenž tímto výkonem vylepšil i rekord mítinku. Z nového národního rekordu 1:43.20 se mohl těšit Kanaďan Brandon McBride. Historické maximum své země a také letošní nejlepší evropský čas vylepšil třetí Španěl Saúl Ordoněz (1:43.65).

Na stejné distanci žen ukázala další dominantní představení jihoafrická suverénka této disciplíny Caster Semenyová, když ozdobila svůj monacký triumf novým rekordem mítinku 1:54.60. Další druhé místo si připsala Francine Niyonsabová (1:55.96). Výrazného vylepšení jamajského národního rekordu dosáhla třetí Natoya Goulová (1:56.15).

Rekord mítinku byl k vidění také na dvoustovce mužů a jeho autorem byl Američan Noah Lyles, který zvládl zatáčku s rovinkou v letošním nejlepším světovém čase 19.65. Jednu setinu pod dvacetivteřinovou hranici stlačil svůj čas druhý Ramil Guliyev z Turecka. Třetí doběhl Alex Quiňonez z Kolumbie (20.03).

Poprvé v letošní sezóna padla na mužském stýplu hranice osmi minut. Stalo se tak zásluhou Maročana Soufiana El Bakkaliho, který zvládl tři kilometry s překážkami za 7:58.15, což je navíc hodnota nového marockého národního rekordu. Sezónní maximum 8:01.02 si vylepšil druhý Ewan Jager ze Spojených států. Třetí doběhl Keňan Conseslus Kipruto (8:09.78).

Stovka žen patřila sprinterkám z Pobřeží Slonoviny. Nejrychlejší byla Josée Marie Ta Louová, která prolétla rovinku za 10.89 před svou krajankou Murielle Ahoureovou (11.01). O další setinu zpět se předkláněla Jamajčanka Elaine Thompsonová (11.02).

Na stodesítce překážek si připsal další diamantový primát Rus Sergej Šubenkov, který tentokrát nenašel přemožitele za 13.07. Druhý doběhl Španěl Orlando Ortega (13.18) a třetí byl Francouz Pascal Martinot Lagarde (13.20).

V soutěži výškařů sice chyběl Katařan Mutaz Essa Barhim, ale dnešní(20.7.) vítěz Rus Danil Lysenko se předvedl ve skvělé formě, když vyrovnal výkonem 240 centimetrů rekord mítinku i letošní nejlepší světový výkon. U Lysenka se jedná i o nové kariérní maximum. Druhý Číňan Yu Wang za ním zaostal o deset centimetrů.

V trojskokanském sektoru proběhl další z tradičních soubojů mezi Američanem Christianem Taylorem a nyní už Portugalcem Pedrem Pablem Pichardem. Úspěšnější byl prvně jmenovaný, který doskákal na 17.86. Pichardo zaznamenal 17.67. U obou se ovšem jednalo o větrné výkony. Naopak třetí Američan Omar Craddock skočil 17.37 za regulérních větrných podmínek.

Mezi tyčkařkami byla nejúspěšnější Ruska Angelika Sidorovová, když si úspěšným skokem přes 485 centimetrů vyrovnala osobní rekord a brala plný počet diamantových bodů. Sezónní výkon 480 centimetrů zapsala Kubánka Yarisley Silvaová. Stejnou hodnotu zdolaly také Řekyně Katerina Stefanídiová a Američanka Sandi Morrisová.

(zdroj www.atletika.cz) 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář