Jdi na obsah Jdi na menu
 


STOCKHOLM NABÍDL JEDINEČNOU PODÍVANOU

10. 6. 2018

 

Diamantová liga se přesunula z Osla do Stockholmu a tentokrát nebyl na startu žádný z českých reprezentantů. Přesto bylo rozhodně na co se dívat. Padaly jedinečné výkony na dráze i v sektorech.

Závod na 400 metrů překážek mužů byl opět duelem mezi světovým šampionem Karstenem Warholmem a katarským objevem Abderrahmanem Sambou. I tentokrát z něj vyšel lépe Samba, jenž opět dokázal posunout hodnotu rekordu diamantové ligy na 47.41, což je zároveň i nový kontinentální rekord. Druhý Warholm o setinu zlepšil norské národní historické maximum na 47.81. Třetí byl kubánský rodák v tureckých barvách Yasmani Copello (48.91).

Soutěž dálkařů ovládl veleskokem 883 centimetrů Kubánec Juan Miguel Echevarria. Měl však obrovskou smůlu, jelikož mu při tom foukalo +2.1 m/s do zad, což je o desetinu více, než je povoleno, takže se mu jeho výkon do světových statistik zapíše jako větrný. Jeho nejdelší regulérní pokus měřil 850 centimetrů. Také nejlepší skok Američana Jeffa Hendersona 839 centimetrů byl s nedovolenou podporou větru (+3.4 m/s). Za regulérních podmínek se pak nedostal přes osm metrů. Nepříliš povedený závod zažil třetí Luvo Manyonga, když zapsal 825 centimetrů a k tomu přidal pět křížků.

Vynikající kvalitu mělo klání diskařů. V něm předvedl nejdelší pokus Jamajčan Fedrick Dacres, jenž vylepšil letošní nejlepší světové maximum, jamajský národní rekord a také rekord mítinku na 69.67. Zdatně mu však na paty šlapal litevský mistr světa Andrius Gudžius, který si posunul osobák na 69.59. Třetí skončil Íránec Ehsan Hadadi (67.68).

Letošní nejrychlejší světový čas na stovce překážek zaběhla Američanka Brianna McNealová. Časomíra se zastavila na 12.38. Druhá Jamajčanka Danielle Williamsová se mohla radovat z nového kariérního maxima 12.48. Skvělou formu potvrdila i třetí Alina Talayová z Běloruska (12.55).

Mužská pětka se rozhodovala až v závěrečném finiši. Ten měl nakonec rychlejší Etiopan Selemon Barega a byl z toho letošní nejlepší světový čas 13.04.05. O pouhé dvě desetiny zpět zaostal druhý Birhanu Balew z Bahrajnu (13:04.25). Třetí byl zástupce etiopské běžecké školy Abadi Hadis (13:06.76).

V závodě na 1000 metrů si nejlépe rozložil síly Keňan Ferguson Rotich, když tuto distanci zvládl na 2:14.88 a vyhoupl se do čela letošních světových statistik této disciplíny. Nový osobní rekord 2:16.09 si zaběhl druhý Sadik Mikhou z Bahrajnu. Třetí finišoval Brit Jake Wightman (2:16.27).

Potřetí za sebou dokázala v rámci Diamantové ligy zvítězit vicemistryně světa v běhu na 400 metrů Salwa Eid Naserová. Po triumfech v Římě a Oslu nenašla přemožitelku ani ve Stockholmu. Svůj primát navíc ozdobila novým bahrajnským národním rekordem 49.84 a porazila americké duo Phyllis Francisová (50.07) a Jessica Beardová (50.55).

Ruská výškařka Maria Lasickenová nadále pokračuje ve své neporazitelnosti. Zvítězila i ve švédské metropoli, kde zdolala 200 centimetrů. Je to již počtyřicáté, co překonala dvoumetrovou hranici. Tentokrát to však neměla snadné. Potrápila jí Bulharka Mirela Demirevová, která skočila též 200 centimetrů, což je její nový osobní rekord a na druhé místo ji odsunul pouze horší zápis. Třetí místo brala domácí Švédka Erika Kinseyová (194).

Nový rekord mítinku padl na trati 1500 metrů žen a postarala se o něj Etiopanka Gudaf Tsegayová, když uběhla tuto distanci za 3:57.84, což je zároveň i její nový osobní rekord. Pod čtyři minuty se dostala ještě druhá Britka Laura Muirová (3:58.53). Třetí doběhla Maročanka Rababe Arafiová (4:00.38).

Jen těsně za svým čerstvým britským rekordem zaostala vítězka stovky Dina Asher Smithová. Čas 10.93 jej druhým nejlepším v její kariéře. O desetinu zpět se předkláněla druhá Murielle Ahoureová z Pobřeží slonoviny (11.03). Cenné diamantové body za třetí místo brala Michelle-Lee Ahyeová z Trinidadu a Tobaga (11.11).

Magická hranice byla prolomena i na dvoustovce mužů, kde proběhl cílem jako první světový šampion Ramil Guliyev z Turecka za 19.90. Naopak sedm setin za dvacetivteřinovou hranicí zaostal Kanaďan Aaron Brown (20.07). Třetí skončil Jihoafričan Luxolo Adams (20.36).

Králem tyčkařského sektoru se tentokrát stal švédský juniorský světový rekordman Armand Duplantis, jenž se jako jediný úspěšně přenesl přes laťku ve výšce 586 centimetrů a připsal si cenný skalp mistra světa Sam Kendrickse ze Spojených států (581). Třetí příčku si vyskákal Polák Piotr Lisek (576).

V dálce žen skočily Britka Lorraine Ugenová i Němka Malaika Mihambová shodně 685 centimetrů. O vítězce tak musel rozhodovat až lepší druhý pokus, který hovořil ve prospěch Ugenové. O dva centimetry méně skočila třetí Kanaďanka Christabel Netteyová (683).

Výsledky

(zdroj www.atletika.cz) 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář