Jdi na obsah Jdi na menu
 


SMRŠŤ SKVĚLÝCH VÝKONŮ V DIAMANTOVÉM EUGENE

27. 5. 2018

 

Třetí díl nejprestižnějšího atletického seriálu mítinků se zastavil na severozápadě USA. Byla to přehlídka výtečných výkonů, a to ještě podmínky poslal některé sprinty do neoblíbené statistické kolonky „s nedovolenou podporou větru“. Z českých zástupců si vedl nejlépe čtvrtý oštěpař Vadlejch (již v pátečním předprogramu).

V sobotu se představila Zuzana Hejnová, při svém úvodním startu na své hlavní trati 400 metrů překážek proti soupeřkám tahala po většinu závodu za kratší konec, a i přes snahu se v závěru neposunula na lepší než šestou pozici. Časem 55.36 však hladce splnila limit pro mistrovství Evropy v Berlíně. "Musím říct, že jsem docela spokojená, podmínky nebyly ideální, foukalo na první dvoustovce, navíc mě klepnul časový posun," vzkázala z USA svěřenkyně Dany Jandové. "Věřím, že teď budu čas stlačovat víc a víc pod 55 vteřin," dodala. Navzdory početní převaze domácích čtvrtkařek se prosadila Jamajčanka, Janieve Russelová zvítězila za 54.06, o tři setiny před Američankou Muhammadovou (54.09), o kus dál finišovala její krajanka Molinová (54.33).

Míle – to je hlavní disciplína celého mítinku. Ostatně v hlavním programu se tradičně běhají hned dvě. „Béčko“, zde však označené podtitulem „mezinárodní“, si podmanil Australan Matthews (3:57.02). Áčko nesoucí jméno trenérské ikony (a spoluzakladatele společnosti Nike) Billa Bowermana se stala jasnou kořistí Keňana Timothy Cheruiyota. Ani on se sice významně nepřiblížil rekordu mítinku, ale na dosavadní výkon roku stačilo 3:49.87 s přehledem – ostatně pokořili jej druhý Tefera z Etiopie (3:51.26), třetí Manangoi z Keni (3:52.18) a ještě tři další v cíli.

Parádní představení bylo k vidění v koulařskému sektoru, kde halovému mistru světa Walshovi výkon 21.84 nestačil ani nejlepší trojici. Ještě o něco více se totiž přiblížili 22metrové hranici Brazilec Romani, jehož 21.95 je jihoamerickým rekordem, a Polák Haratyk, který díky 21.97 pokořil národní rekord. No a vítězný Ryan Crouser? Ten vylepšil rekord mítinku na výtečných 22.53, což je počin patřící do top 20 výkonů historie.

Ačkoli Shaunae Miller-Uibová vyhlásila, že se v sezóně bez globálního vrcholu hodlá soustředit hlavně na dvoustovku, v Eugene ukázala, že i na dvojnásobnou trať je skvěle připravena. Soupeřkám „nedala čuchnout“ a jeden okruh proletěla ve výkonu roku 49.52. Více než vteřinu a čtvrt nadělila trojici Američanek Francisová, Wimleyová, Beardová naskládaných v rozmezí 50.81 až 50.89.

Kontroverzní jihoafrická běžkyně Caster Semenyová opět decimovala soupeřky na osmistovce a opět při tom posunula hranici letošního světového maxima, už na 1:55.92. Svižným finišem ve zbytku pole urvala druhé místo Američanka Wilsonová (1:56.86) o dvě setinky před Niyonsabovou z Burundi. Ještě další čtyři půlkařky pokořily hranici dvou minut.

Skvělá byla patnáctistovka žen. Pořadí se do posledních metrů přelévalo, a i to vedlo k pokoření čtyř minut hned od čtyř mílařek. Vítězka – poněkud překvapivá – Shelby Houlihanová z USA se osobním rekordem 3:59.06 ujala vedení světových tabulek. Za ní se srovnaly britská univerzálka Muirová (3:59.30), slavnější krajanka Simpsonová (3:59.37) a Maročanka Arafiová (OR 3:59.51).

V mužském stýplu letos poprvé padlo 8:10 min., ale nikoli zásluhou dosavadního lídra Kipruta. Keňan naopak svedl – dechberoucí – duel „jen“ o druhé místo, v němž uspěl o dvě tisíciny před Američanem Jagerem (oba 8:11.71). Vedení tabulek se o pár kroků před nimi ujal Kiprutův krajan Benjamin Kigen díky osobáku 8:09.07.

Na pětce žen bylo před startem prakticky jisté, že padne výkon roku. Otázky zněly, která z hvězdných vytrvalkyň a jaký čas to bude. Zaprvé, Genzebe Dibabová, zadruhé, 14:26.89. Etiopanka měla nečekaně více práce s krajankou Gidovou, kterou setřásla až v závěrečném okruhu, hlavní rivalka Obiriová z Keni doběhla až třetí se ztrátou více než 8 vteřin.

V souboji sprinterek Pobřeží Slonoviny se proměnila stovka žen, o dvě setiny vyzněl pro Marii Josée Ta Louvoou, která zapsala čas 10.88 proti 10.90 Murielle Ahouréové. Pod 11 vteřin se vmáčkla ještě i Jamajčanka Thompsonová (10.98), už ne další favoritky Schippersová (11.01) či Bowieová (11.03).

Ač stovka mužů nebyla zařazena do diamantového hodnocení, měla vynikající úroveň. Bohužel vítr v zádech lehce nad povolené dvě vteřiny (2,4 m/s) skvělé časy znehodnotil. V duelu Američanů uspěl Ronnie Baker proti Christianu Colemanovi, 9.78 vs. 9.84, třetí byl Brit Prescott (9.88).

Podobně dopadli i překážkáři na stodesítce, těm ukázal větroměr +3 m/s, a tak se nemohly měnit statistiky po výkonech v čele s Jamajčanem Omarem McLeodem (13.01). Druhý byl „nezávislý“ Šubenkov (13.08), třetí Američan Allen (13.13).

Štěstí měl naopak na dvojnásobné distanci Noah Lyles, kterému foukaly do zad rovné dva metry, a čas 19.69 je vyrovnaným výkonem roku plus osobní rekord stále ještě teprve 20letého Američana. Nejbližší soupeři nepokořili ani 20 vteřin – Richards z Trinida a Tobaga (20.05) a Kanaďan Brown (20.07).

Ani kontinentální rekord 485 cm nestačil Elize McCartneyové z Nového Zélandu k prvenství v tyčkařském sektoru. Její rivalka Jennifer Suhrová ke stejné výšce došla s méně křížky a Američance tím patří i rekord mítinku. Její krajanka Morrisová se musela spokojit se třetí pozicí za 470, stejně zvládla i další domácí skokanka Nageotteová.

Ani v mužské výšce nepadl výkon roku, že by však postrádal kvalitu? To sotva. Vítězný Mutaz Essa Barshim z Kataru zdolal 236 (a předvedl pokusy na 242), druhý Rus Lysenko i třetí Číňan Wang oba zvládli velmi kvalitních 232.

Užuž to vypadalo, že se bude muset trojskokanský šampion Christian Taylor sklonit před soupeři, ale v poslední sérii Američan urval vítězství výkonem 17.73 před krajanem Clayem (17.46 s větrem) a Brazilcem Dos Santosem (17.35).

PÁTEČNÍ PROLOG

Závod oštěpařů s českou účastí ovládli němečtí vrhači. Třetí byl Hofmann s 86.45, jeho krajané pak atakovali devadesátku: mistr světa Johannes Vetter hodil 89.34 a skončil druhý, olympijský šampion Thomas Röhler zvítězil s 89.88 metrů. Jakub Vadlejch se dvě třetiny soutěže trápil, 80 metrů překonal až v páté sérii a byl to jeho nakonec nejdelší pokus (85.40). Vůbec se nedařilo jeho parťákovi ze skupiny Jana Železného Petru Frydrychovi, který byl osmý (69.67).

V tyčkařském sektoru se z favoritů dařilo nejvíce mistru světa Samu Kendricksovi, domácí skokan si jako jediný poradil s 581 cm. O decimetr méně (571) zdolali švédský junior Duplantis (druhý) a Polák Lisek (třetí). "Air" Lavillenie zapsal jen 556, i tak skončil pátý, neboť hned tři závodníci nezvládli svůj základ, mezi nimi i šampion z Ria Braz.

Na ovále proběhly čtyři běžecké disciplíny. Na osmistovce se mezi vítězného Emmanuela Korira z Keni (1:45.16) a jeho krajana Kinyamala (1:46.14) vklínil Botswaňan Amos (1:45:51), o němž v týdnu proběhla zpráva, že se usadil právě v Eugene u svého nového kouče Marka Rowlanda.

Méně obvyklou distanci 2 mil ovládli také Afričané, byť pouze vítěz Selemon Barega z Etiopie (8:20.01) obléká dres své vlasti, za ním se totiž seřadili druhý Chelimo (Keňan za USA) a Balew (Etiopan za Bahrajn). Ženské závody byly koncipované jako národní (mimo DL), běžely se však kvalitně, půlku ovládla Jamajčanka Gouleová (2:00.84), patnáctku Američanka Jonesová (4:07.74).

Výsledky

(zdroj www.atletika.cz) 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář