Jdi na obsah Jdi na menu
 


OGRODNÍKOVÁ VYHRÁLA DL V LAUSANNE

6. 7. 2018

 

Oštěpařka Nikola Ogrodníková se stala první českou atletkou, které se v letošním roce podařilo ovládnout mítink Diamantové ligy. Koulař Tomáš Staněk skončil pátý.

Českému ženskému oštěpu se v rámci Diamantové ligy v Lausanne skutečně daří, což v minulosti ukázala Barbora Špotáková, která zde zvítězila hned třikrát. Tentokrát na její úspěchy navázala Nikola Ogrodníková, když předvedla svůj druhý nejlepší kariérní výkon 65.02 a poprvé v kariéře tak vyhrála mítink Diamantové ligy. Zároveň si také zajistila účast ve finálovém závodě tohoto seriálu. „Nevím, co mám říct. Jsem strašně šťastná. Přijela jsem docela unavená. Přesto jsem si hodila druhý nejlepší výkon sezóny. Nemám slov,“ sdělila své bezprostřední dojmy. Druhá skončila Číňanka Shiying Liu za 64.46 a třetí příčku brala zkušená Slovinka Martina Ratejová (63.28).

V koulařském kruhu usiloval o cenné diamantové body Tomáš Staněk. Tentokrát jeho nejdelší pokus měřil 20.99, s čímž obsadil páté místo. „Dneska to nemělo takový drive, jako to bylo třeba na Zlaté tretře. Byl jsem v konci pomalý, ale body za páté místo beru. Jsou důležité,“uvedl. Plný počet bodů bral novozélandský mistr světa Tom Walsh, který poslal svou kouli na 21.92. Druhý byl Brazilec Darlan Romani s výkonem 21.38 a pomyslný bronz si vyházel Polák Michal Haratyk (21.21).

Když se dva perou, třetí se směje. Tak přesně toto pořekadlo platilo v závodě na 5000 metrů. V závěrečné zatáčce úporně bojovali o prvenství Etiopané Selemon Barega a Yomif Kejelcha. Před náběhem do cílové rovinky mezi nimi došlo ke kolizi, kterou Kejelcha odnesl pádem a Barega výrazným zpomalením. Toho využil Birhanu Balew z Bahrajnu a zvítězil v letošním nejrychlejším světovém čase a osobním rekordu 13:01.09. Barega doběhl druhý za 13:02.67 a třetí byl další Etiopan Abadi Hadis (13:03.62).

Nejlepší světový výkon byl vyrovnán na dvoustovce mužů. Životní formu potvrdil mladý Američan Noah Lyles, který si při svém primátu vyrovnal časem 19.69 svůj osobní rekord. Skvěle mu sekundoval další zástupce sprinterské školy ze Spojených států Michael Norman, jenž zaběhl 19.88. Třetí dosprintoval Ekvádorec Alex Quiňonez (20.08).

Útok na světový rekord se sice na mužské čtvrtce překážek nekonal, ale přesto si Katařan Abderrahamn Samba připsal další vynikající výkon. Ani tentokrát nepoznal hořkost porážky a kraloval této distanci v čase 47.42. Až do deváté překážky mu byl rovnocenným soupeřem nakonec druhý Nor Karsten Warholm (47.94). Body za třetí místo bral Yasmani Copello z Turecka (48.85).

Rekord mítinku neodolal na ženské patnáctce. Jeho novou držitelkou je možná trochu překvapivě Američanka Shelby Houlihanová, která měla nejrychlejší finiš a proběhla cílem v novém osobním rekordu 3:57.34. K tomu si ještě připsala cenné skalpy Britky Laury Muirové (3:58.12) a Nizozemky Sifan Hassanové (3:58.39).

Mutaz Essa Barshim v Lausanne sice nestartoval, ale i tak byl výkon vítěze výškařského klání té nejvyšší úrovně. Rus Danil Lysenko jasně dominoval, když se přenesl přes laťku o hodnotě 237 centimetrů. Australan Brandon Starc a Američan Jeron Robinson skočili shodně 229 centimetrů.

Závod na 400 metrů žen nezná letos jinou vítězku než Bahrajňanku Salwu Eid Naserovou. V Lausanne si připsala již páté vítězství v řadě, když proběhla cílem v čase 49.78. Ani tentokrát na vícemistryni světa nestačila žádná z amerických soupeřek. Druhé místo z Paříže zopakovala Jessica Beardová (50.40) před reprezentační kolegyní Shakimou Wimbleyovou (50.58).

Skvělou formu z posledních dní potvrdil ruský překážkář Sergej Šubenkov, jenž ovládl stodesítku překážek ve vynikajícím čase 12.95 a zaostal tak pouhé tři setiny za jen pár dní starým osobákem. Druhý Američan Devon Allen (13.29) porazil o setinu Francouze Pascala Martinot-Lagarda (13.30).

Dramatický souboj té nejvyšší kvality předvedly na čtvrtce překážek Američanka Shamier Littleová s Jamajčankou Janieve Russellovou. Šťastnější byla nakonec prvně jmenovaná, která závod opanovala v čase 53.41. Smutnit však nemusela ani Russellová, pro kterou je výkon 53.46 novým kariérním maximem. Pod čtyřiapadesát vteřin stlačila svůj čas ještě třetí Američanka Georganne Molinová (53.90).

Čtvrteční tyčkařský prolog vyzněl nejlépe pro Francouze Renauda Lavillenieho, který se po pěti závodech dočkal vítězství, když jako jediný překonal laťku ve výšce 591 centimetrů. Následně se třikrát neúspěšně pokoušel o zdolání rovných šesti metrů. Druhý byl ve svém sezónním maximu 584 centimetrů Polák Pawel Wojciechowski a třetí příčku si vyskákal za 577 Američan Sam Kendricks.

V hlavním programu pak závodily tyčkařky a hned třem závodnicím se podařilo přenést přes 482 centimetrů. Nejlepší zápis přisoudil první místo Řekyni Katerině Stefanídiové před Američankou Jennifer Suhrovou a Ruskou Angželikou Sidorovou.

V soutěži dálkařek rozhodovaly o vítězce až druhé nejlepší pokusy. Srbka Ivana Španovičová i Němka Malaika Mihambová skočily shodně 690 centimetrů. Lepší druhý pokus zajistil prvenství německé závodnici. Dálkařské specialistky opět potrápila i kolumbijská trojskokanka Caterine Ibargüenová. Tentokrát obsadila výkonem 677 třetí místo.

Nejrychlejší sprinterkou na 100 metrů byla v Lausanne Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny, která prolétla rovinku za 10.90. O setinu prolomila jedenáctivteřinovou hranici druhá Elaine Thompsonová z Jamajky (10.99). Třetí Nizozemka Dafne Schippersová zaběhla rovných jedenáct sekund.

Osmistovka žen se musela tentokrát obejít bez Caster Semenyové. Neúčasti suverénky této disciplíny využila věčně druhá Francine Niyonsabová, která si rozložila nejlépe síly z celého startovního pole a triumfovala v čase 1:57.80. Až do závěrečných metrů se na ní tlačila druhá Američanka Ajee Wilsonová (1:58.20). Třetí doběhla Etiopanka Habitam Alemová (1:58.38).

V soutěži trojskokanů se odehrál další z tradičních soubojů mezi Američanem Christianem Taylorem a Pedrem Pablem Pichardem, který již hájí barvy Portugalska. V něm byl úspěšnější Taylor, který výkonem 17.62 porazil svého soka o jediný centimetr. Třetí příčku bral Američan Chris Benard (16.92).

Na dvoustovce byla nejrychlejší Američanka Gabrielle Thomasová, které časomíra ukázala 22.47 a porazila Nizozemku Jamile Samuelovou (22.68) i jamajskou vítězku z Paříže Shericku Jacksonovou (22.84).

Závěr programu v Lausanne obstarávají již tradičně štafety na 4x100 metrů žen. V něm udělala domácím fanouškům radost švýcarská sestava, která zvítězila v novém národním rekordu a historickém maximu mítinku 42.29. Druhé skončily Němky za 42.49 a třetí finišovaly Nizozemky (42.76).

Výsledky

(zdroj www.atletika.cz) 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář