Jdi na obsah Jdi na menu
 


DL VYVRCHOLILA V BRUSELU

1. 9. 2018

 

V belgické metropoli proběhl druhý finálový závod letošního ročníku Diamantové ligy. Nejlepší výkony padaly zejména ve sprintech a bězích. Ve výšce, kde se nerozhodovalo o diamantech, si zazávodily Michaela Hrubá a Nikola Strachová.

Jednou z ozdob bruselského finálového večera byl stýpl žen, kde jasně dominovala světová rekordmanka Beatrice Chepkoechová, která proběhla cílem v třetím nejrychlejším čase historie a rekordu mítinku 8:55.10. Rychleji běžela pouze ona a bývala světová rekordmanka Ruth Jebetová z Bahrajnu. Jako druhá finišovala její krajanka Norah Jerutová, když poprvé v kariéře pokořila časem 8:59.62 devítiminutovou hranici. Keňskou dominanci podtrhla třetí Hyvin Kiyengová (9:01.60).

Další parádní běžeckou disciplínou byla pětka mužů, která byla pod taktovkou etiopských závodníků. Ti obsadili prvních pět pozic. V rychlém závodě zazářil teprve osmnáctiletý mladík Selemon Barega, který zaběhl čtvrtý nejrychlejší čas historie 12:43.02, čímž navíc vylepšil rekord Diamantové ligy. Z letošního světového maxima ukrojil více než sedmnáct vteřin. Z nových osobních rekordů se mohli těšit i druhý Hagos Gebrhiwet (12:45.82) a třetí Yomif Kejelcha (12:46.79).

Letošní nejlepší světový čas padl v nejkratším sprintu na 100 metrů a jeho autorem je Američan Christian Coleman. Halový světový rekordman na šedesátce si v ten pravý moment vylepšil svůj stovkařský osobák na 9.79 a zaostal jen tři setiny za rekordem mítinku Usaina Bolta. Druhý dosprintoval další Američan Ronnie Baker za 9.93 a třetí byl Yohan Blake z Jamajky (9.94).

Naprosto suverénní představení ukázala na hladké čtvrtce Salwa Eid Naserová z Bahrajnu, když dokázala zvítězit ve skvělém čase 49.33. Stříbrné medailistce z MS v Londýně se letos podařilo zvítězit již na šestém mítinku Diamantové ligy a trofej tak brala zaslouženě. Druhá Američanka Phyllis Francisová na ni ztratila více než vteřinu (50.51). Třetí byla další čtvrtkařka ze Spojených států Shakima Wimbleyová (50.77).

Pozici letošní světové jedničky na stodesítce překážek potvrdil Rus Sergej Šubenkov, jenž prolétl rovinku s ploty za 12.97 a obhájil svůj diamantový primát z loňského roku. Navíc letos nadále zůstává jediným závodníkem, který dokázal pokořit třináctivteřinovou metu. Druhý se do cíle předkláněl Španěl Orlando Ortega (13.10). Třetí byl Jamajčan Hansle Parchment (13.35).

Mužská tyčka se stala kořistí ruského talentu Timura Morgunova, jenž se jako jediný dokázal dostat přes 593 centimetrů a stal se teprve třetím vítězem Diamantové ligy v její devítileté historii. Druhý byl loňský vítěz Američan Sam Kendricks za 588 a třetí skončil Kanaďan Shawn Barber (583).

Hned prvním pokusem, který měl hodnotu 68.67, si zajistil svůj premiérový diamantový triumf Jamajčan Fedrick Dacres, jenž si poradil jak s obhájcem trofeje a mistrem světa Andriusem Gudžiusem z Litvy (67.56), tak s nakonec třetím Švédem Danielem Stählem (66.74).

Ženský disk poznal po šesti letech jinou vítězku než Chorvatku Sandru Perkovičovou, které se dnešní závod nepovedl a skončila třetí za 64.31. Na sedmou diamantovou trofej si tak musí ještě počkat. Tentokrát byla nejlepší Kubánka Yaimé Perézová, která poslala své náčiní na rovných 65 metrů. Druhou příčku trochu překvapivě obsadila Brazilka Anressa de Moraisová (64.65).

Nizozemka Sifan Hassanová se letos diamantové trofeje nedočká. Jen čtyřiadvacet hodin poté, co v Curychu podlehla na pětce těsně Keňance Hellen Obiriové, našla dnes hned dvě přemožitelky. Po dvou letech se radovala z celkového prvenství v nejprestižnějším atletickém seriálu Britka Laura Muirová, která si s tratí poradila ze všech nejlépe v čase 3:58.49. Druhá doběhla Američanka Shelby Houlihanová za 3:58.94. U třetí Hassanové svítil čas 3:59.41.

Ze svého druhého celkového vítězství v rámci Diamantové ligy se radovala čínská koulařka Gong Lijiao, která v koulařském kruhu kralovala výkonem 19.83. Druhé místo si vyházela Američanka Raven Saundersová za 19.64 a daleko nezaostala ani třetí Němka Christina Schwanitzová (19.50).

Pouhých čtyřiadvacet hodin po svém trojskokanském diamantovém primátu v Curychu se pokoušela Kolumbijka Caterine Ibargüenová v Bruselu o ten dálkařský a byla úspěšná, když dolétla ze všech závodnic nejdále a vyhrála za 680 centimetrů. Ke svým šesti diamantovým trofejím z trojskoku tak přidala svou první dálkařskou. Ibargüenová se stala první atletkou, která vyhrála celkové pořadí Diamantové ligy ve dvou různých technických disciplínách O decimetr méně zvládla druhá Britka Shara Proctorová (670). Třetí byla Američanka Sha´Keela Saundersová (668).

Mužskou půlku opanoval hlavní favorit Emmanuel Korir, který si z celého startovního pole rozvrhl nejlépe síly a zvítězil v čase 1:44.72. Druhý skončil zkušený Polák Marcin Lewandowski za 1:45.21. Třetí byl další zástupce keňské běžecké školy Ferguson Rotich (1:45.28).

Velmi těsný doběh nabídl závod na 100 metrů překážek žen, kde měla nejhlubší předklon Američanka Brianna McNealová, která zvítězila v čase 12.61 a o dvě setiny porazila reprezentační parťačku a světovou rekordmanku Kendru Harrisovou (12.63). O další setinu zpět zaostala třetí Jamajčanka Danielle Williamsová (12.64).

Vynikající formu z posledních dní potvrdil ve výškařském sektoru Australan Brandon Starc, jenž se druhým pokusem úspěšně přenesl přes 233 centimetrů, což mu zajistilo celkové vítězství. Tuto hodnotu zdolal také evropský šampion Mateusz Przybylko z Německa, ale podařilo se mu to až napotřetí a skončil druhý. Třetí příčku obsadil extravagantní Ital Gianmarco Tamberi za 231.

Ženská výška nebyla sice diamantovou disciplínou, ale pro českého fanouška byla určitě zajímavá, jelikož jsme v ní měli dvojí zastoupení. Michaela Hrubá skončila čtvrtá, když zapsala 187 centimetrů. Nikola Strachová obsadila páté místo za 178. Zvítězila belgická vícebojařská hvězda Nafissatou Thiamová výkonem 189 centimetrů.

Bahamanka Shaunae Miller-Uibová loni ovládla v rámci Diamantové ligy dvoustovku i čtvrtku. Letos se rozhodla soustředit pouze na kratší z těchto distancí a opět byla úspěšná, když si skvělým závěrem doběhla pro svůj třetí diamantový primát v čase 22.12 a porazila nizozemské duo Dafne Schippersová (22.53) a Jamile Samuelovou (22.64). Millerová v tomto roce nastoupila do dvanácti závodu a ani jednou nenašla přemožitelku.

V trojskokanském sektoru byl nejlepší kubánský rodák v portugalských barvách Pedro Pablo Pichardo, jenž doskákal na 17.49 a ukončil tak šestileté kralování Američana Christiana Taylora, který se musel tentokrát spokojit s druhým místem a výkonem 17.31. Přes sedmnáct metrů se dostal ještě třetí Donald Scott ze Spojených států (17.25).

Výsledky

(zdroj www.atletika.cz) 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář