Jdi na obsah Jdi na menu
 


DIAMANTOVÁ LIGA POKRAČOVALA V OSLO

8. 6. 2018

 

Výkon roku v norské metropoli navzdory takřka ideálnímu atletickému počasí nepadl, přesto nebyla nouze o pozoruhodné počiny. Z české trojice dosáhla při pátém díle prestižního seriálu nejlepšího výsledku třetím místem oštěpařka Ogrodníková.

Velmi dobře si při svém letošním debutu v diamantovém seriálu počínala Nikola Ogrodníková. Opět překonala 60metrovou hranici, a pokus 61.56 z druhé série jí nakonec zajistil třetí pozici. „Jsem moc ráda, že jsem tady třetí, moc jsem si to užila. Jen jsem se trochu prala s větrem a technikou,“ uvedla na Facebooku TopAthletics. Až do samotného závěru to dokonce vypadalo na druhé místo, posledním hodem se však vzepjala Běloruska Tacjana Chaladovičová a vylepšeným národním rekordem 67.47 m předstihla i dosud vedoucí Číňanku Luovou (65.11). Ta ještě zabojovala, ale zlepšit už se nedokázala (64.36).

Zuzana Hejnová na 400 m překážek bojovala o výsledek mezi nejlepší trojicí, ale závěr měly lepší soupeřky, A tak skončila svěřenkyně Dany Jandové pátá, dílčím úspěchem je pro ni o dvě desetiny vylepšené sezónní maximum na 55.16. „Jsem ráda, že se čas povedlo stlačit, do osmé překážky jsem běžela dobře. Věřím, že doděláme pár tréninků a vyjede z toho i konec,“ vzkázala Zuzana z Osla. Suverénní byly Američanky, které se obě dostaly pod 54 vteřin, vítězná Dalilah Muhammadová na 53.65, její kolegyně Littleová byla o tři desetiny pomalejší (53.94), třetí pak finišovala Kanaďanka Watsonová a i ona – podobně jako vítězné duo či Hejnová – si vylepšila letošňák.

Pátý skončil také koulař Tomáš Staněk. Oproti pondělnímu Odložilovu memoriálu přidal jedenáct centimetrů, čili zapsal 20.82. „Jsem rád, že se mi povedlo zlepšit, přestože mě tříslo trochu bolí a ‚zapauzovali‘ nám soutěž na nějakých deset minut,“ nechal se slyšet další člen TopAthletics. Krásný souboj o prvenství svedli Novozélanďan Walsh a Američan Crouser. Prvně jmenovaný povětšinu soutěže vedl, jenže vítěz z Prahy v předposlední sérii zabral a díky rekordu mítinku 22.21 se vyšvihl do čela. Tomas Walsh však poslední ranou našel odpověď a dostal se ještě o 8 cm dál – 22.29. Třetí skončil další silák z USA Hill s 21.20.

Famózní formu má Katařan Abderrahman Samba, který už potřetí v sezóně stlačil čas hluboko pod 48, tentokrát na 47.60, což znamená o 22 setin vylepšený, přes tři desetiletí starý rekord mítinku. I na domácí půdě, stejně jako před týdnem v Římě, mu jasně podlehl mistr světa Warholm (48.22), třetí Copello z Turecka těsně o desetinu předčil Holmese z USA (48.54 vs. 48.64).

Diskařům vládl dvěma pokusy na úrovni 69 metrů Litevec Andrius Gudzius, přičemž ten delší se dostal o 4 cm za tuto hranici (69.04) a na 9 cm od svého vlastního výkonu roku. Vyrovnanější souboj o druhé místo vyzněl pro Íránce Hadadiho (67.55) před Švédem Stahlem (67.04), vítězi z Říma Dacresovi se nevedlo, skončil až osmý.

V ohrožení se ocitl také výkon roku v trojskoku (14.84), Caterine Ibargüenová jej dokonce výkonem 14.89 překonala, leč s nepovoleným větrem v zádech, regulérně pak zůstala centimetr od něj (14.83). Američanka Franklinová brala druhé (14.57), Jamajčanka Williamsová třetí (14.50) místo.

Na dvoustovce úřadující světový šampion Ramil Gulijev poprvé zlomil 20 vteřin a to o rovnou desetinu – 19.90. Pod tuto vzývanou metu se vmáčkl i Kanaďan Brown, pro nějž je 19.98 novým osobákem. Těsný duel o třetí místo vyzněl pro Richardse z Trinidadu a Tobaga proti Britu Gemilimu (20.19-20.21).

Salwa Eid Naserová z Bahrajnu si po Římě poradila se všemi soupeřkami i v Oslo, tentokrát navíc stlačila i čas pod 50 vteřin, byť jen o chlup – 49.98. O půlvteřinu za ní (a později) finišovaly Američanky, jako druhá Francisová (50.47), třetí Wimbleyová (50.53), čtvrtá Beardová (50.57).

Už před poslední zatáčkou osmistovky Jihoafričanka Caster Semenyová dávala najevo, že si jde za dalším vítězstvím a dotáhla to k němu s pohodlným více než vteřinovým náskokem v čase 1:57.25. Naopak druhou Niyonsabovou z Burundi a třetí Etiopanku Alemovou dělila jediná setina (1:58.57 vs. 1:58.58).

Stovka žen se stala kořistí Murielle Ahourové z Pobřeží Slonoviny, když v čase 10.91 zdolala Britku Asher-Smithovou, pro niž je 10.92 národní rekord. Třetí místo obsadila Ahyová z Trinidadu a Tobaga (11.06).

Stefanidiová se zachovala jako šampionka, když poskytla tyče soupeřce Silvaové, jejíž náčiní se zatoulalo. Ovšem smůlu měly obě, Kubánka aspoň na zápůjčce založila, ale Řekyně ani to ne. Cestu k vítězství měla tak o něco snazší Sandi Morrisová, která nakonec zdolala 481, Američanku však potrápila Ruska Sidorovová (471), třetí byla skoro-domácí Švédka Bengtssonová (461 zdolala i Nageotteová z USA).

Souboj elitní dvojice Barshim-Lysenko, který uvidíme i za necelý týden v Ostravě, vyzněl v Oslo pro zkušenějšího prvně jmenovaného. Katařan Mutaz Essa Barshim zdolal 236 cm, jeho „nezávislý“ soupeř z Ruska o 3 cm méně.

Keňská stýplařka Hyvin Kiyengová z Keni potvrdila pozici lídra, když vyhrála za 9:09.63, ovšem Američanka Coburnová nedala kůži lacino, nakonec podlehla jen o sedm setin. Krajanka vítězky Jepkemeiová brala třetí místo o sedm vteřin zpět.

Na „snové míli“ na závěr programu se bohužel až příliš taktizovalo, a tak jsou časy – i těch nejlepších – daleko i za výkonem roku, rekordu mítinku nemluvě. Vítěz je ovšem očekávaný, stal se jím Keňan Elijah Manangoi (3:56.95), jemuž nejlépe sekundovali Mikhou z Bahrajnu a Etiopan Tolosa, prostřední z Ingebrigtsenů Filip byl těsně čtvrtý.

BEZ DIAMANTŮ

Ačkoli účastnice 100 m př. nesbíraly body do seriálu, pole bylo nabité, a všech osm sprinterek se dostalo pod 13 vteřin. Jamajčanka Danielle Williamsová zvítězila za 12.60, o tři setiny před Běloruskou Talajovou (12.63), mírný odstup už měla třetí Američanka Harrisonová (12.71).

Na desítce dokončila pouze polovina ze 14členného pole, a to ještě ze „sedmi statečných“ uhájil prvenství vodič Dominic Kiptarus z Keni (28:05.34) o tři setiny před Australanem McSweynem, jehož mohl těšit alespoň osobní rekord (28:05.37).

Na patnáctistovce se prosadil Brit Chris O’Hare, jenž zvítězil v čase 3:35.96, nejmladší z domácího klanu Ingebrigtsenů Jakob si na třetím místě o desetinu zpět vylepšil osobák (3:36.06).

Výsledky

(zdroj www.atletika.cz) 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář