Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diamantová liga podeváté

25. 4. 2018

 

Už jen deset dní zbývá do zahájení devátého ročníku Diamantové ligy. Nejprestižnější atletický seriál odstartuje příští pátek v katarském Dauhá.

I v letošním roce zahrnuje Diamantová liga dvanáct základních mítinků a pak dva finálové. Soutěžit se bude ve dvaatřiceti disciplínách, po šestnácti v kategorii mužů i žen.

Již tradičně bývá první zastávkou katarská metropole Dauhá, kde se tentokrát elitní atleti sejdou v pátek 4. května. Následně se DL přesune do čínské Šanghaje (12.5). Třetím mítinkem bude americké Eugene (20.5.) a poté se diamantový cirkus přesune na evropský kontinent. Nejprve bude špičková atletika k vidění v Římě (31.5), pak v Oslu (7.6.), Stockholmu (10.6.), Paříži (30.6.) a Lausanne (5.7). Jedinou africkou destinací bude marocký Rabat (13.7.) a před mistrovstvím Evropy proběhnou ještě mítinky v Monaku (20.7.) a Londýně (21. – 22.7.). Po berlínském kontinentálním vrcholu přijde na řadu Birmingham (18.8.) a vše vyvrcholí při finálových závodech v Curychu (30.8.) a Bruselu (31.8.).

Hned úvodní mítink v Dauhá bude pro české barvy hodně zajímavý. Jedním z jeho vrcholů bude klání oštěpařů, kde nebudou chybět ani medailisté z loňského MS v Londýně Jakub Vadlejch a Petr Frydrych. Vadlejch je navíc obhájcem diamantové trofeje. V předběžné startovní listině figurují také světový šampion Johannes Vetter, jenž se loni hodem 94.44 zařadil na druhé místo historických tabulek za Jana Železného a olympijský vítěz z Ria Thomas Röhler, který v minulém roce právě v Dauhá předvedl 93.90. Nesmírně kvalitní sestavu pak doplní mistr světa a stříbrný z OH v Riu Julius Yego nebo čerstvý vítěz Her Commonwealthu Ind Neeraj Chopra. Zatímco Jakub Vadlejch již svou formu otestoval v jihoafrickém Potchefstroomu, pro Petra Frydrycha bude katarský start tím prvním letošním.

(fotografie v původním článku na www.atletika.cz)

Loňský ročník Diamantové ligy byl pro českou atletiku velmi úspěšný. Jakub Vadlejch dokázal obhájit diamantovou trofej z roku 2016 a Barbora Špotáková si připsala dokonce již svůj pátý triumf v rámci DL. Předtím zvítězila v letech 2010, 2012, 2014 a 2015. Zuzaně Hejnové uniklo prvenství ve finálovém závodě o pouhé čtyři setiny a nepodařilo se jí navázat na vítězství z let 2013 a 2015. Výčet českých vítězů Diamantové ligy doplňuje ještě Vítězslav Veselý, který se radoval z primátu v letech 2012 a 2013.

Loňských finálových závodů se zúčastnilo celkem osm českých atletů. Kromě Špotákové, Vadlejcha a Hejnové to byli ještě koulař Tomáš Staněk, čtvrtkař Pavel Maslák, mílař Jakub Holuša, tyčkař Jan Kudlička a výškařka Michaela Hrubá, která skončila ve finále třetí.

V průběhu osmého ročníku Diamantové ligy padlo hned deset jejích rekordů. O tento počin se postaralo pět mužů a šest žen (v tyči dvě závodnice). Hned na prvním mítinku v Dauhá se posunul do čela této statistiky německý oštěpař Thomas Röhler, jehož náčiní dolétlo na 93.90. V Šanghaji se pak zaskvěl jihoafrický dálkař Luvo Manyonga, když dolétl na 861 centimetrů. Podobně se vedlo v Eugene americkému trojskokanovi Christianu Taylorovi, jenž stanovil hodnotu historického maxima DL na 18.11. V marockém Rabatu zaznamenal rekord tohoto seriálu americký koulař Ryan Crouser, když vrhl 22.47. V Lausanne zase zaběhl nejrychlejší čtvrtku v rámci Diamantové ligy Jihoafričan Wayde van Niekerk, který zvládl jeden okruh za 43.62.

První ženský rekord zaznamenala v Eugene Tori Bowieová na dvoustovce, kterou prolétla za 21.77. V Monaku využila rychlé dráhy Jihoafričanka Caster Semenyová a byl z toho čas 1:55.27. V Lausanne se přepisovaly historické tabulky DL hned dvakrát. V závodě na jednu míli se stala rekordmankou Etiopanka Genzebe Dibabová, která uběhla tuto trať za 4:16.05. Ve výškařském sektoru pak předvedla jedinečný výkon 206 centimetrů Ruska Maria Lasitskeneová. Při curyšském finále pak hned dvě závodnice dokázaly vyrovnat rekord Diamantové ligy, který má hodnotu 487 centimetrů. Dramatického souboje využily staronová rekordmanka Katerina Stefanídiová a nyní již spoludržitelka tohoto historického maxima Američanka Sandi Morrisová.

Historicky nejúspěšnějším sběratelem diamantových trofejí je francouzský tyčkařský fenomén Renaud Lavillenie, jenž dokázal triumfovat sedmkrát v řadě. Až loni přerušil jeho sérii Američan Sam Kendricks. Po šesti primátech pak mají chorvatská diskařka Sandra Perkovičová a americký trojskokan Christian Taylor.

VÍTĚZOVÉ DIAMANTOVÉ LIGY 2017

100 m                   Chijindu Ujah (GBR)                                      Elaine Thompsonová (JAM)
200 m                  Noah Lyles (USA)                                           Shaunae Miller-Uibová   (BAH)
400 m                  Isaac Makwala (BOT)                                   Shaunae Miller-Uibová (BAH)
800 m                  Nijel Amos (BOT)                                           Caster Semenyová (RSA)
1500 m                Timothy Cheruiyot (KEN)                             Faith Kipyegonová (KEN)
5000 m                Hellen Obiriová (KEN)                                   Mohamed Farah (GBR)
100/110 m př.    Sally Pearsonová (AUS)                                Sergej Šubenkov (ANA)
400 m př.            Kyron McMaster (IVB)                                  Dalilah Muhammadová (USA)
3000 m př.          Conseslus Kipruto (KEN)                 Ruth Jebetová (BRN)
koule                    Darrell Hill (USA)                                            Gong Lijiao (CHN)
disk                       Andrius Gudžius (LTU)                                   Sandra Perkovičová (CRO)
oštěp                   Jakub Vadlejch (CZE)                                   Barbora Špotáková (CZE)
dálka                    Luvo Manionga (RSA)                                   Ivana Španovičová (SRB)
trojskok               Christian Taylor (USA)                                  Olga Rypakovová (KAZ)  
výška                    Mutaz Essa Barshim (QAT)                          Maria Lasitskenová (ANA)
tyč                        Sam Kendricks (USA)                                     Katerina Stefanídiová (GRE)

(zdroj www.atletika.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář