Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zraněný van Niekerk, Farah mění trenéra

1. 11. 2017

 

Nejspíš dvě největší mužské ikony současné světové atletiky prožívají v posledních týdnech opravdu zajímavé období, ať už v pozitivním nebo negativním slova smyslu. Řeč je o jihoafrickém čtvrtkaři Waydu van Niekerkovi a britské běžecké legendě Mo Farahovi.

Wayde van Niekerk momentálně intenzivně řeší své zdravotní problémy. Začátkem října si totiž při exhibičním ragbyovém zápase osobností v Kapském Městě poranil koleno. Diagnóza zní poškozený vaz i chrupavka v pravém koleni. V nejbližších dnech to tak čeká vyšetření na vyhlášené Steadmenově klinice v coloradském Vailu, kde také absolvuje následnou operaci. „Je to sport a takové věci se stávají. Věřím, že mám kolem sebe lidi včetně lékařských kapacit, kteří se pokusí o co nejhladší průběh,“ uvedl.

Čerstvě ženatého van Niekerka čeká po operaci šesti až devíti měsíční rehabilitace, kterou absolvuje v katarském Dauhá a poté v Jihoafrické republice. „Budu tvrdě pracovat na tom, abych se vrátil co nejdříve, ale rozhodující je úplné uzdravení, tak musím být trpělivý,“ dodal. Už teď je ovšem jisté, že přijde o dubnové hry Commonwealthu v Austrálii, které jsou pro většinu členských států tohoto společenství vrcholem sezónu 2018.

Pětadvacetiletý Wayde van Niekerk je v posledních třech sezónách suverénem světové čtvrtky. V roce 2015 se v Pekingu radoval z premiérového titulu světového šampiona. O rok později se stal v Riu de Janeiru olympijským vítězem a svůj triumf ozdobil novým světovým rekordem 43.03. Na letošním mistrovství světa v Londýně pak nejprve obhájil čtvrtkařské zlato z Pekingu a následně ještě přidal stříbro na poloviční trati.

( fotografie v původním článku na www.atletika.cz)

Farah odchází od Salazara k Loughovi

Čtyřnásobný olympijský vítěz Mohamed Farah se rozhodl po šesti letech ke změně trenéra. Jeho společná cesta s Albertem Salazarem je tak u konce. Jako hlavní důvod svého rozhodnutí uvádí, že chce trávit více času s rodinou. „Odcházím z USA od trenéra Salazara čistě kvůli tomu, že já a moje rodina se stěhujeme zpět do Londýna. Chybí nám čas strávený s rodinou a přáteli. Zároveň chci poděkovat všem v Oregonu zato, co pro mě v uplynulých letech udělali,“ nechal se slyšet. Jedním dechem dodává, že jeho odchod nesouvisí s podezřením, že Salazar u některých svých svěřenců údajně porušoval dopingová pravidla a za svým teď už bývalým koučem stojí. „Tato kauza se táhne již dva roky, a kdyby můj odchod souvisel s tím, tak jsem odešel už dávno,“ řekl.

Farah spolupracoval s Albertem Salazarem od roku 2011 a pod jeho vedením dosáhl největších úspěchů své dráhové kariéry. Získal celkem čtyři zlaté medaile na tratích 5000 a 10000 metrů při olympijských hrách v Londýně 2012 a v Riu 2016. Z tohoto běžeckého double se radoval i na světových šampionátech v Moskvě 2013 a v Pekingu 2015. K tomu ještě přidal na mistrovství světa v Tegu 2011 zlato z pětky a stříbro z desítky. Na letošním světovém šampionátu v Londýně se pak rozloučil s vrcholnými akcemi na dráze zlatem z desítky a stříbrem z pětky. Konkurenci neměl ani na evropských šampionátech. V Helsinkách 2012 vyhrál pětku a o dva roky později v Curychu opanoval obě nejdelší dráhové distance.

Jeho novým koučem se stal Gary Lough, který dříve trénoval mistryni světa a maratonskou světovou rekordmanku Paulu Radcliffovou. Zároveň je i jejím manželem. Právě on by mohl být tím pravým trenérem pro Faraha, jenž nyní chce svou přípravu směřovat k maratonu. „Nemohu se dočkat, až se vrátím domů. Je to pro mě nový začátek a těším se,“ neskrývá nadšení rodák ze somálského Mogadiša. Jeho prvním cílem je dubnový maraton v Londýně. 

( zdroj www.atletika.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA