Jdi na obsah Jdi na menu
 


VRABCOVÁ V NEW YORKU SEDMÁ V NOVÉM OSOBÁKU

7. 11. 2017

 

Skvělého úspěchu dosáhla na maratonu v New Yorku česká běžkyně Eva Vrabcová, když dokončila závod na sedmém místě v novém osobním rekordu 2:29:41. Z prvenství se radovala Američanka Shalane Flanaganová. Mezi muži kraloval Keňan Geoffrey Kamworor.

Vrabcové jistě vyhovovalo vlažnější tempo v úvodu závodu, které zapříčinily nepříliš příznivé větrné podmínky. Dlouho se tak držela ve vedoucí skupince, která čítala osm závodnic. Zlomový okamžik nastal na čtyřiatřicátém kilometru, kdy se odpoutalo trio Shalane Flanaganová, Mary Keitaová a Mamitu Dasková. Od té doby se naše reprezentantka držela kolem šestého a sedmého místa společně s Italkou Sarou Dossenovou. Cílem nakonec proběhla na sedmé příčce v novém osobním rekordu 2:29:41. Kariérní maximum, kterého dosáhla při svém čtrnáctém místě na světovém šampionátu v Londýně, vylepšila o patnáct vteřin. Podruhé v kariéře se dostala na maratonské trati pod 2:30. Stala se také první českou závodnicí, které se tuto hranici na newyorském maratonu podařilo pokořit. Nejblíže tomu měla v roce 1991 česká rekordmanka Alena Peterková, která tehdy obsadila čtvrté místo za 2:30:36. Vrabcová zaostala v cíli pouhých pět vteřin za dvojnásobnou světovou šampionkou a stříbrnou medailistkou z letošního MS v Londýně Ednou Kiplagatovou.

( foto v původním článku na www.atletika.cz) 

Newyorský maraton se po čtyřiceti letech dočkal americké vítězky. Stala se jí Shalane Flanaganová. Ta absolvovala první maraton od svého olympijského startu v Riu, kde skončila šestá. O svém triumfu rozhodla nástupem na šestatřicátém kilometru, na který nedokázala žádná ze soupeřek odpovědět a cílem proběhla vítězně v čase 2:26:53. Druhé Keňance Mary Keitanové nadělila více než minutu (2:27:54). Ta se tak čtvrtého primátu na maratonu v New Yorku nedočkala. Pro třetí příčku si doběhla Etiopanka Mamitu Dasková (2:28:08).

Mužský závod se stal kořistí Keňana Geoffreyho Kamworora. Dvojnásobný mistr světa na půlmaratonské trati startoval v New Yorku po dvou letech a dočkal se svého prvního maratonského vítězství. Musel o něj ovšem bojovat až do posledních metrů. Na čtyřicátém kilometru svým soupeřům nastoupil a záhy si vybodoval sedmivteřinový náskok. V posledních stovkách metrů se na něj ale začal dotahovat bývalý světový rekordman a krajan Wilson Kipsang. Rozdíl mezi oběma borci činil v cíli pouhé tři vteřiny. Kamworor proťal cílovou pásku v čase 2:10:53 a Kipsang finišoval za 2:10:56. Na stupně vítězů je doprovodil stříbrný medailista za MS 2013 Etiopan Lelisa Desisa (2:11:32). 

( zdroj www.atletika.cz) 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA