Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tretra přivítá vrhačské šampiony

27. 4. 2018

Pro 57. ročník Zlaté tretry Ostrava, jehož hlavní program proběhne ve středu 13. června, se chystají špičkové souboje domácí elity s šampiony (nejen) z Londýna. Aktuálně přibyli polská kladivářka Anita Wlodarczyková a litevský diskař Andrius Gudzius, takže je již potvrzených sedm úřadujících mistrů světa a k tomu třeba i dva vítězové HMS z Birminghamu.

Ve vrhačském prologu vedle kladivářek diskaři

Tradiční předprogram den před hlavním mítinkem – tentokrát v úterý 12. června – bude mít jednu změnu. Namísto mužského kladiva se uskuteční disk. A v této soutěži, která bude aspirovat na letitý rekord Tretry 68.06 z roku 1983, se představí úřadující světový šampion Andrius Gudzius. Osobní rekord 69.21 má právě z finále loňského MS v Londýně. A že se 27letému Litevci uplynulá sezóna vskutku vydařila, dokládá i zisk diamantové trofeje pro vítěze celoročního prestižního seriálu.

(fotografie v původním článku na www.atletika.cz)

Kdo bude Gudziovým vyzyvatelem? Je známo, že Zlatá tretra má pozitivní vztah k jamajským atletům, ale přeci jen z karibského regionu jsou vrhačské hvězdy stále ještě poněkud exotické. Fedrick Dacres ovšem není žádné ořezávátko, ba naopak jde o diskaře světového formátu. Nedávno vyhrál Hry Commonwealthu, na MS v Londýně byl čtvrtý a jeho národní rekord je 68.88 m, tedy jen o centimetry slabší než osobák jeho litevského soupeře.

Vše při starém zůstává u ženského kladiva. To však znamená, že nebude chybět největší hvězda disciplíny a pravidelná účastnice Tretry Anita Wlodarczyková z Polska. Vždyť tak půjde už o jubilejní desátý start na mítinku. Neohrožená královna kladiva má již tři světové tituly, včetně Londýna 2017, k tomu po dvou zlatých z „Evropy“ i olympiády. K tomu drží šňůru 42 vítězných startů, což je nejvíce v mistrovských disciplínách v současné světové špičce a mimochodem, naposledy prohrála právě na Tretře, před čtyřmi lety s Němkou Heidlerovou.

Trénink Wlodarczykové zatím vychází a příznivcům v Ostravě slibuje mimořádný výkon. Její světový rekord má hodnotu 82.98 a loni posunula rekord tretry na 79.72, což je desátý nejlepší výkon její skvostné kariéry. „V Ostravě se cítím jako doma. Kladivo žen je na památku Kamily Skolimowské (předčasně zesnulá krajanka), vždy přijedou i moji rodiče. Snažím se zde podat každý rok co nejkvalitnější výkon. Zatím příprava jde výborně, tak bych ráda divákům přichystala hezký dárek v podobě výjimečného výsledku,“ vzkázala Polka.

Dosud potvrzené hvězdy

  • Koule: Walsh (mistr světa 2017) vs. Crouser vs. Staněk
  • Dálka: Manyonga (mistr světa 2017) vs. Echevarría vs. Juška
  • 400 m: Maslák (halový mistr světa 2018) vs. Husillos
  • 200 m: Schippersová (mistryně světa 2017)
  • Výška: Barshim (mistr světa 2017) vs. Lysenko (halový mistr světa 2018)
  • Oštěp: Česko vs. „All-Stars“ (Vadlejch, Veselý, Frydrych, Jílek – Vetter, Röhler, Chopra + 1)

Hvězdy a další disciplíny pořadatelé jako vždy postupně představují až do konání závodů. Prodej vstupenek tradičně přes sít Ticket-art.cz, aktuálně je v prodeji ještě necelých šest tisíc lístků.

www.zlatatretra.cz

(zdroj www.atletika.cz)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář