Jdi na obsah Jdi na menu
 


TŘETÍ SVĚTOVÝ TITUL PRO BARBORU ŠPOTÁKOVOU

5. 9. 2018

 

Oštěpařka Barbora Špotáková získá dodatečně titul mistryně světa z Tegu 2011 a bude trojnásobnou šampionkou. Její tehdejší přemožitelka Maria Abakumovová z Ruska musí vrátit zlatou medaili kvůli dopingu.

 

Podle Úřadu pro integritu atletiky (Athletics Integrity Unit) prokázala zpětná analýza vzorků ruské oštěpařky z MS v Koreji zakázanou látku podobně jako už předtím na olympijských hrách v Pekingu 2008. Abakumovová (na foto v původním článku ze Zlaté tretry 2011) byla nyní potrestána čtyřletým zákazem startů s platností od 18. května 2016 a zpětně byla diskvalifikována ze všech soutěží v letech 2008 až 2012. „Musím říct, že už mě to občas v minulosti i napadlo, ale stejně mě to dnes překvapilo,“ přiznala Barbora Špotáková v reakci na zprávu. Dvojnásobná olympijská vítězka se ziskem třetího světového titulu od zeleného stolu vyrovnala oštěpařské ikoně Janu Železnému, který ji v době šampiionátu v Tegu trénoval.

„Samozřejmě třetí titul mistryně světa zní hezky. Ráda bych řekla, že mou kariéru mě to negativně neovlivnilo, ale naopak pozitivně, protože Abakumovová mě dovedla, respektive vyhecovala k neskutečným výkonům,“ přemítá o své velké rivalce, s níž se památně – ale naopak vítězně – prala poprvé na olympijských hrách v roce 2008 v Pekingu. V Tegu totiž Ruska hodila druhý nejldelší výkon historie (po světovém rekordu Špotákové ze Stuttgartu) 71.99, poražená Češka pak 71.58, což byl v tu chvíli hod s pořadovým číslem 4, a zároveň nejlepší výkon, který nestačil na vítězství. Nikdo od té doby nehodil dál a za vzývanou sedmdesátku zase jen Abakumovová.

Nyní dvaatřicetiletá Ruska už předloni přišla právě o pekingské stříbro z Pekingu a letos v červenci mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) zamítla i její odvolání. Zpětné testování odhalilo v jejím pekingském vzorku pozitivní nález na anabolický steroid turinabol a užitím stejné látky se provinila i o tři roky později v Tegu. „Nemohu ani říct, že bych cítila zadostiučinění, takové pocity nemám, ono je to na jednu stranu celý takový trošku smutný, ale prostě to tak bylo,“ přemítá dnes Špotáková nad událostí, od níž minulou neděli (2. 9.) uplynulo sedm let. „Samozřejmě teď mám úplně jiné starosti, péči o děti, ale každopádně v této chvíli radost mám a myslím, že večer bude i nějaká malá oslava,“ připouští světová rekordmanka. „Těším se také o víkendu na Kontinentální pohár, kam jedu s celou rodinou,“uzavírá.

Špotáková přímo v dějišti dostala zlaté medaile na světových šampionátech v letech 2007 v Ósace a 2017 v Londýně. K tomu byla druhá v Berlíně 2009; z tohoto šampionátu musí Abakumovová vrátit bronz. Aktuálně jí tak zbyl z velkých závodů jen bronz z domácího MS v Moskvě 2013. O rok později přerušila kariéru kvůli těhotenství a narození dvojčat. Vloni vyjádřila přání vrátit se k závodění, to teď bude možné až v roce 2020.

Dvouletý trest se zpětnou platností od roku 2016 dostala i trojskokanka Taťjana Lebeděvová, jež se provinila „jenom“ v Pekingu. I ona už neúspěšně bojovala za očištění u CAS a přišla o stříbrné medaile z dálky i trojskoku. Nově byla diskvalifikována ze všech soutěží od srpna 2008 do srpna 2010, takže přijde ještě o dálkařské stříbro z berlínského MS. Nyní dvaačtyřicetileté Rusce, jež už ukončila kariéru, zůstaly ve sbírce mimo jiné tři zlaté medaile z MS 2001 až 2007 a má i kompletní sadu z olympiád.

(zdroj www.atletika.cz) 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář