Jdi na obsah Jdi na menu
 


KDO SE STANE EVROPSKÝM ATLETEM ROKU?

28. 9. 2018

 

Evropská atletická asociace každoročně vyhlašuje nejlepší atlety starého Kontinentu. Zde jsou kandidáti na ocenění „Golden Track“ pro rok 2018.

Žhavým kandidátem na titul nejlepšího atleta Evropy je jistě francouzský desetibojař Kevin Mayer. Vícebojařskému suverénovi posledních dvou sezón sice nevyšlo vystoupení na evropském šampionátu v Berlíně, kde po třech přešlapech v dálce ze soutěže odstoupil. Vše si vynahradil při mítinku v Talence, kde dokázal na domácí půdě překonat světový rekord, když posbíral jedinečný součet 9126 bodů a předešlý historický zápis Američana Ashtona Eatona překonal o neuvěřitelných 81 bodů. Zároveň také připravil o evropský rekord Romana Šebrleho.

Pouze jednu setinu za evropským rekordem legendárního Brita Collina Jacksona zaostal v letošním roce ruský překážkář Sergej Šubenkov. Ten dokázal vylepšit národní rekord své země na 12.92 a tímto výkonem také vévodí letošním světovým tabulkám. Šubenkov byl letos jen těžko k poražení. Jednu z výjimek tvořilo mistrovství Evropy v Berlíně, kde těsně podlehl Francouzi Pascalu Martinot-Lagardovi a musel se spokojit se stříbrem. Na vítěznou vlnu se však vrátil jak při finále Diamantové ligy, kde si odnesl trofej, tak i při Kontinentálním poháru v Ostravě.

Daleko do překonání evropského historického maxima neměl ani turecký sprinter Ramil Guliyev. Světový šampion na dvoustovce z minulého roku zaběhl při svém triumfu na mistrovství Evropy v Berlíně čas 19.76 a na evropský rekord Itala Pietra Meney ztratil pouze čtyři setiny. Na Kontinentálním poháru v Ostravě dosprintoval na druhém místě.

Jedním z favoritů na zisk tohoto ocenění je švédský tyčkařský talent Armand Duplantis. Ten předvedl parádní představení již na mistrovství světa juniorů, kde jasně zvítězil v novém rekordu šampionátu 583 centimetrů. Opravdový vrchol v jeho podání ovšem přišel na mistrovství Evropy v Berlíně, kde nejenže získal titul, ale navíc postupně vylepšoval juniorský světový rekord na 605 centimetrů a tímto výkonem se posunul na dělené druhé místo historických světových tabulek po bok takových legend, jakou jsou Renaud Lavillenie, Maxim Tarasov nebo Dmitri Markov.

Svou jedinečnost prokázal v letošní sezóně také norský běžec Jakob Ingebrigtsen. Na juniorském světovém šampionátu vystoupal hned dvakrát na stupně vítězů, když byl stříbrný na patnáctistovce a bronzový na pětce, ale i on si nechal to nejlepší až na mistrovství Evropy v Berlíně, kde se radoval z překvapivého běžeckého double. Dokázal totiž zvítězit v bězích na 1500 i 5000 metrů. Na pětce navíc vylepšil hodnotu juniorského evropského rekordu na 13:17.06. Již dříve v průběhu sezóny se stal juniorským evropským rekordmanem i na patnáctce. V Monaku zaběhl čas 3:31.18.

Dařilo se také dalšímu norskému mladíkovi Karstenu Warholmovi. Ten navázal na své loňské výkony a letos dokázal na čtvrtce překážek posunout hodnotu národního rekordu na 47.64, čímž se zařadil na čtvrté místo historických evropských tabulek. V průběhu celé sezóny předváděl vyrovnané souboje s dominantním Katařanem Abderrahmanem Sambou. Na mistrovství Evropy v Berlíně potvrdil roli favorita a doběhl si pro zlatou medaili. K tomu ještě přidal finálovou účast na hladké čtvrtce, kde skončil osmý.

Mužský kladivářský sektor měl letos nového krále. Stal se jím Polák Wojciech Nowicki, jenž na pomyslném trůnu vystřídal svého krajana Pawla Fajdeka, se kterým v průběhu této sezóny předváděl vyrovnané souboje. V nich byl nakonec o něco úspěšnější. Bylo tomu tak i na mistrovství Evropy v Berlíně, kde si na krk pověsil nejcennější kov. Patři mu také letošní nejlepší světový výkon 81.85.

Životní sezónu za sebou má také další polský vrhač, a tím je koulař Michal Haratyk. Tomu se nejprve podařilo na Zlaté tretře v Ostravě vylepšit hodnotu národního rekordu na 22.08 a následně nenašel přemožitele ani na evropském šampionátu v Berlíně, kde vystoupal na nejvyšší stupínek.

Vrhači letos v Evropě dominovali, což potvrzuje i další nominovaný, kterým je německý oštěpař Thomas Röhler. Olympijský vítěz z Ria hned v úvodu sezóny přehodil devadesát metrů. Své zkušenosti prodal i na domácím ME, kde se radoval z titulu mistra Evropy a úspěšnou sezónu završil primátem na Kontinentálním poháru v Ostravě.

Svého zástupce mezi elitní desítkou mají také diskaři. Litevec Andrius Gudžius navázal na svůj úspěch z loňského světového šampionátu v Londýně a na kontinentálním mistrovství získal další velkou zlatou medaili.

(fotografie v původním článku na www.atletika.cz) 

Velmi silná konkurence se sešla mezi ženami. Jednoznačnou evropskou sprinterskou královnou byla Britka Dina Asher-Smithová. Ta zahájila sezónu dvoustovkařským bronzem na Hrách Commonwealthu a její výkonnost se v dalších měsících už jen stupňovala. Z mistrovství Evropy v Berlíně si odvezla tři zlaté medaile a tři nejlepší světové výkony tohoto roku. Své zlaté tažení zahájila na stovce, kterou opanovala v čase 10.85, čímž se dělí o vedoucí místo v letošních světových statistikách s Marii Joseé Ta Louovou. Následně dominovala na dvoustovce za 21.89 a z nejcennějšího kovu se radovala i s kolegyněmi ve štafetě na 4x100 metrů. Na Kontinentálním poháru v Ostravě skončila druhá.

Skvělou formu měla nizozemská běžkyně Sifan Hassanová. Z halového světového šampionátu v Birminghamu si odvezla stříbro z trojky a bronz z patnáctistovky. Na mistrovství Evropy v Berlíně s přehledem ovládla závod na 5000 metrů. Ještě o několik týdnů dříve dokázala v Rabatu vylepšit hodnotu evropského rekordu na této distanci na 14:22.34. Na Kontinentálním poháru brala vítězství na trojce.

Další dominantní závodnicí na středních tratích byla Britka Laura Muirová. Ta zářila zejména na domácím halovém mistrovství světa v Birminghamu, kde brala bronz na trojce a stříbro na patnáctce. Na evropském šampionátu v Berlíně si doběhla pro zlato v běhu na 1500 metrů a na stejné trati vybojovala i diamantovou trofej.

Ve výškařském sektoru byla opět naprosto suverénní Ruska Maria Lasickeneová, která v roce 2018 vyhrála, co se dalo. Nejprve opanovala halový světový šampionát v Birminghamu. Pod otevřeným nebem získala titul mistryně Evropy a přemožitelku nenašla ani při Kontinentálním poháru v Ostravě. S přehledem si také dokráčela pro prvenství v Diamantové lize. Světovým tabulkám kraluje pařížským výkonem 204 centimetrů.

Pravidelnou kandidátkou na ocenění nejlepší atletiky Evropy je chorvatská diskařka Sandra Perkovičová. Na mistrovství Evropy se jí podařil jedinečný počin, když si vyházela pátý titul kontinentální šampionky v řadě. Dokonce posedmé za sebou ovládla Diamantovou ligu a patří jí i letošní nejlepší světový výkon 71.38.

Podobně je na tom také polská kladivářka Anita Wlodarczyková. Světové rekordmance se podařilo v Berlíně získat již čtvrtou zlatou medaili z evropských šampionátů po sobě. Čtyři roky v řadě vládne také kladivářské Challenge a letošním světovým tabulkám vládne hodem 79.59.

V nominaci nechybí ani loňská vítězka řecká tyčkařka Katerina Stefanídiová, která měla i letos velmi úspěšnou sezónu. Na halovém mistrovství světa v Birminghamu vystoupala na bronzový stupínek. Pod otevřeným nebem se jí pak podařilo obhájit titul mistryně Evropy i prvenství v Diamantové lize. Na kontinentálním poháru skončila druhá.

Belgická vícebojařka Nafissatou Thiamová letos nastoupila do dvou sedmibojů a v obou zvítězila. Nejprve ovládla prestižní mítink v rakouském Götzisu a v srpnu se mohla těšit ze zlaté medaile na mistrovství Evropy v letošním nejlepším světovém výkonu 6816 bodů. Velmi vysoké postavení má také ve výškařských světových tabulkách, kde figuruje mezi specialistkami skokem 201 centimetrů na třetí příčce.

Německá oštěpařská škola má zastoupení i v ženské kategorii. Životní sezónu za sebou má Kristin Hussongová, když si dokázala při svém vítězství na mistrovství Evropy v Berlíně vylepšit kariérní maximum na 67.90, za což jí patří v letošních světových statistikách druhé místo. Na Kontinentálním poháru si vyházela druhou příčku.

Desítku nominovaných uzavírá španělská chodkyně Maria Pérezová, která na mistrovství Evropy vyhrála závod na 20 kilometrů v kvalitním čase 1:26:36.

(zdroj www.atletika.cz) 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář