Jdi na obsah Jdi na menu
 


ČTYŘI SVĚTOVÉ VÝKONY V SZÉKESFEHÉRVÁRU

3. 7. 2018

 

Vynikající atletickou podívanou nabídl atletický mítink v Székesfehérváru, kde byly k vidění čtyři nejlepší světové výkony tohoto roku a dokonce i jeden pokus o světový rekord. Stýplařka Lucie Sekanová zaběhla limit do Berlína.

Rus Sergej Šubenkov si v Maďarsku vynahradil zklamání z Paříže, kde byl diskvalifikován za ulitý start. Závodu na 110 metrů překážek jasně dominoval v nejlepším světovém výkonu tohoto roku 12.92. Momentálně se řadí na dělené osmé místo historických světových tabulek po bok legendárních Američanů Rogera Kingdoma a Allena Johnsona. Jako druhý finišoval domácí Balázs Baji za 13.27 a třetí byl Američan Devon Allen (13.36).

Ve výškařském sektoru se dokonce útočilo na světový rekord. Katařan Mutaz Essa Barshim nejprve dokázal vyrovnat svůj letošní nejlepší světový výkon, když se úspěšně přenesl přes laťku ve výšce 240 centimetrů a následně si nechal na stojany nastavit 246, což by byla hodnota nového světového rekordu. Přesto, že jeho pokusy byly velmi nadějné. Zatím se mu z čela této statistiky Kubánce Javiera Sotomayora nepodařilo sesadit. Druhý Rus Danil Lysenko zdolal 232 centimetrů.

Další letošní nejlepší světový výkon přinesl již v této sezóně tradiční polský kladivářský duel. Pawel Fajdek si sice dokázal vylepšit sezónní maximum na 81.14, ale ani to mu nestačilo k prvenství. Z toho se opět radoval jeho reprezentační kolega Wojciech Nowicki, jenž posunul hodnotu nejdelšího světového hodu sezóny a také kariérního maxima na 81.81. Velký kvalitní hod 78.57 zaznamenal i třetí Maďar Bence Halász. Mezi ženami kralovala světová rekordmanka Anita Wlodarczyková za 74.63.

Označení WL svítilo na výsledkové tabuli také po závodě na jednu míli v podání žen. Autorkou letošního nejrychlejšího světového času nebyl nikdo jiný než etiopská světová rekordmanka na patnáctku Genzebe Dibabaová, která proběhla cílem za 4:24.29 a vylepšila dosavadní zápis Polky Sofie Ennaouiové.

Suverénní vítězství na hladké čtvrtce žen si připsala Shaunae Miller-Uibová z Baham. Navíc svým vítězným časem 49.53 zaostala jedinou setinu za vlastním nejlepším světovým časem. Druhé a třetí místo obsadily Američanky Phyllis Francisová a Shakima Wimbleyová, které běžely shodně 50.95. Na stejné distanci mužů vyhrál Dominikánec Luguelin Santos (44.88). Na čtvrtce překážek triumfovali Turek Yasmani Copello (48.88) a Jamajčanka Janieve Russelová (54.16).

Velmi slušné časy nabídla i osmistovka mužů, kde měl nejrychlejší finiš Keňan Ferguson Rotich za 1:44.08 před Nijelem Amosem z Botswany (1:44.18) a dalším zástupcem keňské běžecké školy Alfredem Kipketerem (1:44.64). Na stovce zvítězili Američan Mike Rodgers (10.12) a Marie Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny (11.12). V závodě na 1000 metrů byl nejrychlejší Ayanleh Souleiman z Džibutska, který se časem 2:16.08 zařadil na druhé místo letošních světových statistik.

Své páté vítězství za poslední čtyři týdny zaznamenal jamajský diskař Fedrick Dacres, který poslal své dvoukilové náčiní na 67.24 a nechal za sebou světového šampiona Litevce Andriuse Gudžiuse (66.33). V dálce předvedla nejlepší pokus Američanka Shakeela Saundersová (677).

Jedinou českou zástupkyní v Székesfehérváru byla stýplařka Lucie Sekanová, která doběhla do cíle na pátém místě v čase 9:51.95, čímž si vybojovala účast na mistrovství Evropy v Berlíně. Zvítězila Etiopanka Weynshet Anjová za 9:40.89.

(zdroj www.atletika.cz) 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář