Jdi na obsah Jdi na menu
 


ATLETICKÉ TAHÁKY ROKU 2019

1. 1. 2019

 

Atletický rok 2019 bude nabitý významnými atletickými událostmi. Zde je přehled těch nejzajímavějších podniků doma i v zahraničí, které v nadcházejícím roce proběhnou.

Halová sezóna 2019

Za první halový vrchol se dá považovat tradiční mezistátní utkání ve vícebojích mezi Českou republikou, Francii, Velkou Británií, Polskem a Španělskem, které se tentokrát odehraje ve Velké Británii ve dnech 26. – 27.  ledna.

26. ledna odstartuje v Bostonu další ročník atletického seriálu World Indoor Tour. Následovat budou mítinky v Karlsruhe, Toruni, Madridu, Birminghamu a vše vyvrcholí 20. února v Düsseldorfu. V loňském roce se radoval z celkového prvenství v rámci World Indoor Tour koulař Tomáš Staněk.

8. – 10. února proběhne v Hale Otakara Jandery ve Stromovce mistrovství České republiky ve vícebojích.

Následně se atletické dění na domácí scéně přesune do Ostravy, kde se můžeme 12. února těšit na třetí ročník mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala, který opět slibuje atraktivní podívanou. V koulařském sektoru například již potvrdili svůj start český rekordman Tomáš Staněk nebo jeho tradiční soupeř Konrad Bukowiecki z Polska. Tváří mítinku je mílař Jakub Holuša.

Jen o několik dní později (16. – 17. února) bude ostravská hala hostit domácí republikový šampionát mužů a žen.

Junioři a dorostenci budou tentokrát bojovat o mistrovské tituly a medaile v pražské Stromovce. Ke svému halovému vrcholu se sejdou ve dnech 23. – 24. února.

Úsilí všech elitních evropských atletů pak bude směřovat k 35. halovému mistrovství Evropy v Glasgow (1. – 3. března), kde bude chtít česká výprava navázat na úspěšné HME v Bělehradě z před dvou let, kde vybojovala hned sedm cenných kovů.

O stejném víkendu se v Ostravě uzavře série domácích halových šampionátů, mistrovstvím republiky žákovské kategorie (2. - 3. března).

(fotografie v původním článku na www.atletika.cz) 

Letní sezóna 2019

Úvodním velkým podnikem letní sezóny bude mistrovství světa v přespolním běhu, které proběhne 30. března v dánském Aarhusu.

6. dubna se sejde elitní chodecká konkurence při tradičním mítinku Poděbrady Walking, který je zároveň i mezistátním utkáním a mistrovstvím republiky v chůzi na 20 kilometrů.

Ve stejný den se chystá v Praze běžecký svátek prostřednictvím Sportisimo půlmaratonu.

Mistrovské půlmaratonské tituly se budou rozdávat již pojedenácté v Pardubicích v rámci Vinařského půlmaratonu, jehož termín je tentokrát stanoven na 13. dubna.

O dva týdny později se vytrvalci sejdou k dalšímu mistrovskému měření sil, tentokrát se bude jednat o dráhovou desítku a MČR na této trati proběhne 27. dubna v Břeclavi.

3. května odstartuje v katarském Dauhá jubilejní desátý ročník nejprestižnějšího atletického seriálu Diamantová liga. Vítěze diamantových trofejí pak budeme znát po finálových závodech v Curychu (29. srpna) a Bruselu (6. září).

Dne 5. května se budou v rámci pražského maratonu rozdávat mistrovské medaile na této nejtradičnější běžecké trati.

Světový pohár štafet se pro letošní rok přesouvá z Baham do japonské Jokohamy. Závod, který může být zásadní i pro česká štafetová kvarteta směrem k MS, se uskuteční 10. – 11. května.

Hostitelem Evropského poháru v chůzi bude 19. května litevský Vilnius.

Vrchaři budou mít svůj domácí šampionát 25. května v Jánských Lázních.

Na českou účast bývá tradičně bohatý mezinárodní vícebojařský mítink v rakouském Götzisu. V tomto roce proběhne ve dnech 25. – 26. května.

Závěr května bude patřit klasickým mezinárodním mítinkům, kterými jsou Memoriál Ludvíka Daňka v Turnově (28. května) a Praga Academica na pražském Strahově (30. května).

Mistrovství České republiky ve vícebojích všech kategorií se bude konat ve dnech 31. května – 2. června a jeho hostitelským městem bude Zlín.

Velmi kvalitní obsazení bude mít jistě Memoriál Josefa Odložila na pražské Julisce. Závod, který patří mezi Permit mítinky EA proběhne 3. června.

Netradiční termín bude mít mistrovství republiky mužů a žen do 22 let, které se v minulých letech konalo až ke konci sezóny. Tentokrát se však nejlepší domácí atleti této kategorie sejdou v Edenu již 15. – 16. června.

Nejkvalitnějším mezinárodním mítinkem na našem území je každoročně Zlatá tretra. Největší světové atletické hvězdy se na stadionu ve Vítkovicích představí 20. června. Svou účast již potvrdila například bahamská sprinterská hvězda Shaunae Miller-Uibová.

Velmi očekávanou událostí jsou Evropské hry v běloruském Minsku. Atletické soutěže v rámci tohoto klání proběhnou ve dnech 23. – 28. června.

Nejlepší atleti juniorské a dorostenecké kategorie se sejdou ke svému šampionátu 28. – 30. června v Olomouci.

Vícebojaři odcestují ke svému ME družstev na Madeiru. O návrat z první ligy mezi elitu budou usilovat 6. – 7. července.

Evropský pohár v běhu na 10 000 metrů se bude konat stejně jako v loňském roce v Londýně (6. července).

Evropská vrchařská elita odcestuje do švýcarského Zermattu (7. července).

Vysokoškoláci budou mít jako vrchol univerziádu, která se vrací do Evropy. Univerzitní mistrovství světa se odehraje ve dnech 8. – 13. července v italské Neapoli.

Hostitelskou zemí obou mládežnických evropských šampionátu je Švédsko. Mistrovství Evropy juniorů hostí Gälve (11. – 14. července). O čtyři dny později odstartuje mistrovství Evropy do 22 let v Borasu (18. – 21. července).

Evropský olympijský festival mládeže neboli EYOF se pro letošní rok přesouvá do ázerbajdžánského Baku. Soutěže jsou naplánovány na termín 20. – 28. července.

Mistrovství ČR mužů a žen proběhne 26. – 27. července v Brně.

Pro českou reprezentaci bude velmi důležité udržení v elitní skupině mistrovství Evropy družstev, které se tentokrát bude konat v polské Bydhošti (9. – 11. srpna).

Klubová klání vyvrcholí 8. září v rámci mistrovství České republiky družstev v Hodoníně.

Velmi zajímavou podívanou a pro mnohé atlety také kvalitním testem před mistrovstvím světa bude utkání Evropa vs. USA, které se bude konat 9. – 10 září v Minsku.

Absolutním vrcholem pak bude mistrovství světa v katarském Dauhá, které proběhne kvůli příznivějším klimatickým podmínkám ve velmi netradičním pozdním termínu 27. září – 6. října.

Nejstarším silničním závodem v Evropě jsou Běchovice. Jejich 123. ročník se odehraje 29. září. V jeho rámci se budou opět rozdávat mistrovské medaile v silničním běhu.

Vrchaři budou mít v tomto roce své mistrovství světa také nezvykle pozdě. Světový šampionát v běhu do vrchu hostí 15. listopadu argentinská Villa La Angostura.

Dlouhou sérii domácích šampionátu uzavře 23. listopadu mistrovství ČR v přespolním běhu v Dříteči.

Velmi záhy nato se bude konat evropské krosové mistrovství v portugalské metropoli Lisabon (8. prosince).

(zdroj www.atletika.cz) 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář